"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Çocuğumun astım krizlerini önlemek için ne yapmalıyım

Ablacığım, her sorunumuzu size sorabilmek ne kadar rahatlatıcı bilemezsiniz, Allah sizden razı olsun.

6 yaşındaki oğlumun iki yıldır yavaş yavaş ortaya çıkan bir astım durumu var. Krizlerin ne zaman geleceği, nasıl gelişeceği belli olmuyor.
Tabii ki kriz anında kullandığımız ilaçlar var ama ben krizleri önlemek için bir şeyler yapıp yapamayacağımızı öğrenmek istiyorum. Örneğin önerebileceğiniz bitkisel bir tedavi var mıdır?
Rumuz: S.A.

Benim çocuk yaştan beri astım hastası olduğumu biliyor muydun? Bütün yaşamım boyunca astımla mücadele ettim. Pek çok tedavi gördüm ama bana en iyi gelen Datça’nın havası oldu. Ama ne yazık ki, burada da binalar çoğaldıkça, eski rutubetsiz hava yok oldu denebilir.
Bu arada bir rastlantı sonunda elime geçen ve işine yarayacağını düşündüğüm yeni bir bilgiyi paylaşmak istedim. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, meyve ve sebze açısından zengin diyetin astım atağını önlediğini söylüyor: “Avustralya’da yapılan bir araştırma, iki hafta boyunca yüksek antioksidan içeren sebze ve meyve ile beslenen astımlı hastaların nöbet geçirme olasılığının azaldığını, solunum testlerinin daha iyi olduğunu gösterdi. Antioksidan maddeler besinlerimizde yer alır. Vücut oksijen kullandığında oluşan yan ürünler doku hasarına, iltihaba veya yaşlanmaya neden olabilir.
Kalp hastalıkları, diyabet, kanser, oksidatif hasarın katkı yaptığı hastalıklardır. Antioksidanlar oluşan yan ürünleri temizleyen tamirat sırasında oluşan zedelenmeyi engelleyen maddelerdir.
A vitamini, karotenoidler, havuç, kabak, brokoli, domates, şeftali, kayısı, C vitamini içeren narenciye, yeşil salata, biber, Vitamin E içeren fındık, ceviz, bitkisel yağlar antioksidandır.”
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, fast food yemek yerine bol miktarda sarı, turuncu, kırmızı renkli sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesinin alerji riski taşıyanlarda özellikle önemli olduğunu da söyledi.

Sevdiğim kız beni beğenmiyor

Güzin Abla, bugüne kadar eğlenmek için çıktığım pek çok kız oldu. Hepsi bana aşıktı ve beni beğeniyordu.
Bir de yıllardır peşinde dolandığım biri var. Beni hep “Hazır değilim, erkek arkadaş istemiyorum” gibi bahanelerle reddetmişti. Altı ay önce ilişki yaşamaya başladık. Fakat bana aşık değil.
Beni fiziksel açıdan da beğenmiyor. Çünkü “Benim için karakter önemlidir, seni seviyorum ama aşık değilim” gibi şeyler söylüyor. Onunla evlenmek istiyorum ama kararsızım.
Bir insan sevgilisini beğenmeden, aşık olmadan evliliği düşünebilir mi?
Rumuz: Yalnızprens41

Sen kendine çok güveniyorsun sevgili oğlum, beğenilmeye ve çevrende birçok kız olmasına alışmışsın. Bu kız ise bunun farkında ve seni bu şekilde etkilemeye çalışıyor. Ki bunu da başarmış sanırım.
Ya da belki de yakışıklı olmana rağmen bu genç hanımın kriterlerine uymuyorsundur. Sana anlatmak istediği, fiziksel özelliklere değil de ruhsal ve kişisel değerlere önem verdiği olamaz mı?
Ayrıca evlilik için iki insanın birbirine deliler gibi aşık olması şart değil elbette. Önemli olan ruhların, karakterlerin, kafaların uyumudur ve bu uyumu devam ettirebilmektir.
Bunu zamanla öğreneceksin sen de.

Sevgili okurlarım, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutlarım.

X