"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Çocuğuma bir anda titreme geliyor, eğilip bükülüyor

Sevgili Güzin Abla, ben iki erkek çocuk babası, l0 yıllık mutlu bir evliliği olan biriyim.

Ancak bizi küçük oğlumun bir türlü anlaşılamayan hastalığı yıktı. Herkese yardımcı olduğunuz gibi bana da yardım edeceğinize inanıyorum.
6 yaşındaki oğlumun bir yıl kadar önce başlayan ve hala da devam eden sanırım ciddi bir rahatsızlığı var. Ne yazık ki burada götürdüğümüz doktorlar, bize yeterli bilgiyi veremediler. Durup dururken oğlumun vücuduna bir titreme geliyor. Birden kıvrılıp bükülmeye başlıyor. Yürürken, ya da otururken, bakıyorsun bütün vücudu titriyor. Bir ay tetkik için hastaneye yattı. Ama yine de bir şey bulamadılar. Arada birkaç hafta iyileşiyor. Ama sonra yine başlıyor. Annesi de, ben de çok üzülüyoruz. İnanın bir yılda l0 yaş birden ihtiyarladım.

Çocuğum gelecek yıl okula başlayacak, bu durumda nasıl okula göndereceğiz onu? Çünkü zaman zaman kendini kaybeder gibi oluyor? Ablacığım lütfen bildiğiniz bir doktor ya da hastane varsa bildirebilir misiniz? Neresi olursa olsun, geliriz, öylesine çaresiz kaldık. Lütfen yazımı bir kenara atmayın, bizden yardımınızı esirgemeyin.
RUMUZ: GAZİANTEP’TEN ÇARESİZ BABA

Sevgili çaresiz baba, mektubunuzu elbette ki bir kenara atmam. Belki biraz geç olsa da cevap vermek, sizi bilgilendirmek istedim. Ben doktor değilim ama bu anlattıklarınızdan çocuğunuzun hastalığının nörolojik yani sinir sistemiyle ilgili bir hastalık olduğu belli oluyor. Tabii gittiğiniz doktorlar ya da hastanede ne gibi tetkikler yapıldı onu da bilemiyorum. Yazmamışsınız. Ama yalnızca açıklamalarınız bu izlenimi uyandırıyor. Mutlaka orada da iyi nöroloji uzmanları vardır. Ama buraya İstanbul’a gelirseniz, özellikle çocuklarla ilgili bu tür rahatsızlıklarla ilgilenen, hatta spastik çocuklar için bir dernek kurmuş olan Prof. Dr. Hıfzı Özcan’a getirip gösterebilirsiniz. Ya da bu konularda araştırmalarıyla bilinen İstanbul Çapa Çocuk Nöroloji kliniğine başvurabilirsiniz. Bir de Kadıköy, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde özellikle M.S. hastalığı konusunda uzman Dr. Taner Seleker’i önerebilirim.

Umarım burada çocuğunuza bir an önce teşhis konabilir. Artık fazla zaman kaybetmeden gereken tedaviye başlanır. Prof. Dr. Hıfzı Özcan’a gerek Kadıköy’ deki Spastik Çocuklar Derneği, gerekse internetten ulaşabilirsiniz. Allah yavrunuza şifa versin sevgili okurum, umarım her şey kısa zamanda yoluna girer.

Ailem sırf zengin diye benden 16 yaş büyük biriyle evlenmemi istiyor

Sevgili Güzin Ablacığım, ben 22 yaşında bir ev kızıyım. Ailem beni zorla, benden 16 yaş büyük biriyle evlendirmek istiyor. Bu adamın maddi durumu çok iyi olduğundan aileme göre çok mutlu olabilirmişim. Çevremdeki herkes çok mutlu bir evliliğim olacağına inanıyor. Çünkübu adamın çok parası var. Beni para için satıyorlar ablacığım ve çok üzgünüm. Karalar bağladım. Çünkü benim 2 yıldır gönül verdiğim bir genç adam var. Ailem de aslında bu beraberliğimi biliyor. Ancak tabii bu adam ortadayken, benim ilişkimi onaylamıyorlar. Onunla asla mutlu olamayacağımı düşünüyorlar. Bu arada üzerimdeki baskı beni inanılmaz yıpratıyor.
Sevdiğimden ayrılmayı düşünemiyorum bile. O adamı ise asla sevemem. Sırf sevgimi ispat edip, ayrılamayacağımı kanıtlamak için, hem de beni bir başkasına veremesinler diye, sevdiğim gençle beraber oldum. Bekaretimi ona verdim. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Bunu aileme de açıklayamam. Beni hayatta bırakmazlar. Hemen öldürürler. Bu durumda ne yapmalıyım?
RUMUZ: SEVDİĞİMDEN AYRILAMAM

Canım kızım, aman bu 15 yaş fark da bir şey mi, şu ünlü Halis Ağa’yı görmüyor musun, neredeyse torunu yaşında bir kızla evlendi ! Pek de mutlu görünüyorlar (!)17 yaşındaki kız da hayatından memnun olduğunu söylüyor. İşin şakası bir yana seni sevmediğin bir adamla zorla evlendiremezler? Ancak sevdiğin bu gence de ne kadar güvenebilirsin, bilemiyorum. O seninle evlenmeye kararlı mı? Sana iyi bir yuva verebilecek, iyi bir eş olabilecek mi? Eğitimi, işi, aile durumu seni mutlu edebilecek düzeyde mi ? En önemlisi, senin onu sevdiğin kadar, o da seni seviyor mu? Eğer bütün bunlara olumlu bir yanıt verebiliyorsan, o zaman ailenin baskısına karşı koyup, sevdiğin gençle evlenmeye kesin kararlı olduğunu söyler, direnirsin. Hiç kimse canını alma hakkına sahip değil kızım.
Onlar ailen olabilir ama, sana can veren Tanrı’mızdır. Yine de bu durumunu onlara açıklamak zorunda değilsin. Yeter ki, sen sevdiğin gence güvenip, onunla yuva kurmayı göze al. 22 yaşında bir genç kızı sürükleye sürükleye götürüp de o adama nikahlayacak değiller ya. Olmazsa bir akrabanın yardımını istersin hatta kadın sığınma evlerine bile sığınabilirsin. Çünkü bu sana yapılan da bir tür (manevi) şiddettir.
X