Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çocuğum olursa bu güzel ülkeden mahrum edemem

  Murat EĞİLMEZ/İZMİR (DHA)
  04 Ekim 2003 - 02:05Son Güncelleme : 04 Ekim 2003 - 02:05

  İzmir'in Yeni Foça Beldesi'nde bir kafede bebek arabasında uyurken maganda kurşunuyla ölen 2.5 yaşındaki Alistair'in babası David Grimason, olaydan sonra ilk kez İzmir'e geldi. David Grimason, ‘‘Oğlum, bu ülkede inanılmaz biçimde öldü. Ancak bu ülkeyi çok seviyorum’’ dedi.

  Geçen yaz Yeni Foça'da anne babasının yanında arabasında uyurken bir magandanın sıktığı serseri kurşunla yaşamını yitiren Alistair'in babası David Grimason, ‘‘eşi dolayısıyla Türkiyeli sayıldığını’’ söyledi. David Grimason, ‘‘Gelecekte bir çocuğum daha olursa, onu bu güzel ülkeden mahrum edemem. Çabalarımızın katkısıyla o zamana kadar zaten bu ülkenin silahsızlanacağını umuyorum’’ dedi.

  BÜYÜK BİR JEST

  Grimason çifti, İskoçya'da ‘‘silahsızlanma’’ sloganıyla başlattığı imza kampanyasında 50 bin imza toplarken, Grimason’lara destek veren İzmir'deki sivil toplum örgütleri ile maganda kurbanı küçük Alistair'in dedesi avukat Tuncer Eşsizhan'ın sürdürdüğü kampanyada da 30 bin imza toplandı. Yeni Foça Beldesi halkı da ‘‘Alistair’’ adını, Belediye Meclisi'nin aldığı kararla ölümsüzleştirdi. Alistair'in adı öldürüldüğü caddeye verildi.

  Ölen oğulları adına düzenlenecek törene katılmak üzere ilk kez Yeni Foça'ya gidecek Grimason'lar duygusal açıdan çok zorlanacaklarını söyledi. David Grimason, şunları söyledi:

  ‘‘Türkiye'ye en az bir yıl gelmemeyi düşünüyordum. Ama bu büyük jest karşısında kendimi gelmek zorunda hissettim. Başlattığımız bu silahsızlanma kampanyası bu ülkenin ve tüm insanlığın faydasına olacak. Amacımız, Türkiye Devleti'nin silahsızlanma konusuna eğilmesi. İngiltere'de ve İskoçya'da polis dahi silah kullanmıyor. Başbakan ya da Meclis Başkanı ile görüşmek istiyorum. Görüşebilirsem Başbakan'a silahsızlanma konusunda bazı önerilerde de bulunacağım’’

  Alistair’in öyküsü

  Öldürülen oğluna mutlaka bir Türk ismi koymayı düşündüklerini ifade eden Özlem Grimason, Alistair'in adının nereden geldiğini şöyle açıkladı:

  ‘‘Biz kız olacak zannediyorduk. O yüzden son ana kadar isim belirlememiştik. Her ikimiz de Türk isminde hemfikirdik. Ancak benim bulduklarımı David, onun bulduklarını da ben beğenmiyordum. Sonunda David, Blackburn Rovers'li futbolcu Alistair isminin uygun olabileceğini söyledi. İçindeki ‘Ali' hoşumuza gitti. Değişikti ve uygun bulduk. Ancak kör ve alçak bir kurşun onu bizden aldı. O kurşunu atan alçak belki 10 yıl yatıp çıkacak. İnanmak istemiyorum ama maalesef böyle.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı