Ege Haberleri

  Çocuğa açık olalım

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası'nın düzenlediği ‘‘Aile İçi İletişim'' konulu panele Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cahide Aydın konuşmacı olarak katıldı.

  ÇOCUKLARIN yetiştirilmesinde iletişim eksikliğinin birçok soruna yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, ‘‘Çocuğumuza karşı özümüz de sözümüz de bir olmalı. Onlar gerçek sevgiyi çok rahat anlar ve sezer. Yapmacık hareketlerden kaçınmalıyız. Çocuklarımıza karşı bütün tutumlarımızda açık ve net olmalıyız'' dedi.

  ÇOCUKLARIN kişisel dünyalarına müdahale edilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, ‘‘Çocuğumuzla birbirinin içine geçen değil birbirine değen bir ilişkimiz olmalı. Onların duygularına tecavüz etmemeliyiz. Hepimiz onların en iyisini yapmasını, seçmesini isteriz. İsterken tavsiye ile baskı arasındaki farkı iyi belirlemeliyiz'' diye konuştu.

  PROF. Dr. Aydın, aile arasındaki tutarsızlığın çocuğu olumsuz yönde etkilediğini belirterek, ‘‘Tutarsızlık sonucu çocuklar ebeveynlerini kullanmaya başlar. Çocuğa karşı aile fertleri beraber hareket etmelidir'' diye uyardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı