"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Coca-Cola’nın 4.1 milyar dolarlık vitaminli içeceği dünyaya Altun’la açılıyor

ABD’nin Atlanta kentinde, The Coca-Cola Company’nin merkezinde CEO Muhtar Kent’le görüşme sonrasında Coca-Cola Eurasia’nın Kurumsal İletişim Direktörü Gürtay Kıpçak’a rica ettim:

Æ Hazır gelmişken buradaki diğer Türk yöneticilerle de buluşabilir miyim?

Gürtay Kıpçak
, birkaç telefon etti, anında 6 kişiyle buluştum. Fırsat yaratıp, bir de Muhtar Kent’le fotoğraflarını çektim.

Rock müzik meraklılarının severek izlediği, geçen yıl ara verildiği için de içerlediği Rock’n Coke’un yaratıcılarından Umut Özaydınlı, Atlanta’da öne çıkan Türk yöneticiler arasındaydı. Özaydınlı, İstanbul’dan sonra bir süre Londra’da görev yapmış, 1-1.5 yıl önce Atlanta’ya The Coca-Cola Company’nin Global Müzik Pazarlama Yönetmenliğine getirilmişti. Şimdi Coca-Cola’nın dünya genelindeki spor ve müzik etkinlikleri Özaydınlı’dan geçiyor.

Geçen yıl mayıs ayında Atlanta’ya gittiğimde Sinan Altun’u The Coca-Cola Company Global Meyve Suyu Pazarlama Direktörü olarak tanıdım. Muhtar Kent, İcra Başkanı’yken geçen yıl Glaceau markasıyla bilinen vitamin içeceğini 4.1 milyar dolara Coca-Cola bünyesine katmış, bu yeni ürünün dünyaya pazarlama sorumluluğu da Sinan Altun’a emanet edilmişti.

Altun’un yanında İstanbul’dan kısa süre önce Atlanta’ya giden Ali Nejat İpekçi vardı. Altun’la İpekçi hızla kolları sıvamış, Glaceau’yu yeni pazarlara doğru açmaya başlamıştı./images/100/0x0/55eb5cbbf018fbb8f8bc3c0f

Yine geçen yıl mayıs ayında karşılaştığım yöneticilerden biri de Alev Gökçe’ydi. Gökçe, 6 aydan beri The Coca-Cola Company’de yeni ürün geliştirme bölümünün direktörlüğünü yürütüyor.

Pınar Zaimoğlu, global pazarlama bölümünde finansal analist olarak çalışırken, Tebessüm Welch de Mali Araştırma Yönetmeni olarak görev yapıyor.

4 yıldır ABD’de görev yapan ve pazarlama, proje biriminde çalışan Gözde Çöklü ise, bu yılın sonunda Türkiye’ye dönme planlarını gözden geçiriyor.

Atlanta’da karşılaştığım en yeni sima ise, 1-2 ay kadar önce İstanbul’dan Coca-Cola’nın merkezine atanan Güran Yet oldu. Yet, Global Planlama bölümünde Finans Direktörü olarak görev yapıyor.

Muhtar Kent’in 1 Temmuz 2008’den itibaren CEO’luk görevine geçmesi, oradaki tüm Türk yönetici ve çalışanlar için apayrı bir gurur kaynağı olmuş.

Kent, İcra Başkanlığı döneminde Coca-Cola’nın merkezindeki Türk yöneticilerin buluşmalarına zaman zaman katılıyordu. Kent’e sordum, bu dönemde pek zaman bulamadığını söyledi, ardından ekledi:

"Önümüzdeki pazar Güran Yet, herkesi evinde kahvaltıya çağırmış. Bana da mesaj atmış. Belki de onlara bir sürpriz yaparım."

Onlarla sohbet ederken, Coca-Cola gibi birçok dev şirketinin önemli kademelerine, dünyanın dört bir yanındaki noktalarına Türk yönetici transferlerinin arttığını düşündüm...

Bu durumun Türkiye için önemli avantaj yarattığı duygusuyla oradan ayrıldım...

Boğaz’da buluşalım, birlikte yemek yiyelim

ATLANTA’ya gittiğimde ilk akşam Coca-Cola bünyesindeki Glaceau International’ın Pazarlama Direktörü Sinan Altun’un evine uğradım. Kayınpederi ’Avni Baba’, çalışma arkadaşı Ali Nejat ve Gürtay Kıpçak, birlikte yemek hazırlıyordu.

Sinan Altun’un Procter & Gamble’da görevli (P&G) eşi Serfinaz Altun, o sırada iş için Cincinnati’deydi.

Derken yemeğe oturduk, biraz sonra Coca-Cola’nın Atlanta’daki Kurumsal İletişim biriminden Pakistanlı Afsal da aramıza katıldı. Afsal, sohbet sırasında bir ara "Boğaz’da buluşmak"tan söz etti.

Sohbet biraz ilerleyince, "Boğaz’da buluşalım" sözünün, Coca-Cola’nın merkezindeki Türkler arasında "parola" gibi olduğunu anladım. Kaynağını sordum, anlattılar. Ertesi gün de gösterdiler.

Coca-Cola’nın merkezinde yemekhanenin penceresinden iki binayı birbirine bağlayan "köprü-koridor" yer alıyor. Yemekhanede pencere kenarına oturup, "köprü-koridor"a bakan Türkler, arada gözlerini kapatıp, İstanbul Boğazı kıyısında yemek yemenin hayalini kuruyor.

Böylece "memleket özlemi"ni hayalle de olsa gidermeye çalışıyorlar...

Coca-Cola’nın tepesinde Bozer’in de rolü büyük

MUHTAR Kent’le söyleşimizde, The Coca-Cola Company’deki Türk yöneticilerinin ağırlığı da gündeme geldi. Kent, şöyle bir özet yaptı:

ÆCoca-Cola’nın dünyadaki 5 önemli bölge yönetiminden biri Türkiye’de, İstanbul’da bulunuyor.

ÆCoca-Cola’da en az 20 tane üst düzey yönetici Türk görev yapıyor.

ÆFortune 500 içindeki ilk 50 şirket arasında en tepe yönetimi iki Türk’e emanet edilmiş Coca-Cola’dan başka uluslararası şirket yok.

ÆBen Coca-Cola’da CEO’luk görevini yürütüyorum, Ahmet Bozer de İstanbul’dan 93 ülkeyi kapsayan Eurasia Bölgesi’ni yönetiyor.

ÆAhmet Bozer, Coca-Cola’nın ilk 10 önemli yöneticisi arasında bulunuyor.

Coca-Cola’nın kaptan köşkünde iki Türk’ün bulunması, bu kriz ortamında insana moral veriyor...
X