Gündem Haberleri

  Çobanın cenazesinde olaylar çıktı

  Cem BAKIRCI - Onur SAĞSÖZ - DOĞUBAYAZIT/ AĞRI, (DHA)
  22.10.2008 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Doğubayazıt'ta 20 Ekim günü çıkan gösteriler sırasında kalbine isabet eden kurşunla ölen Çoban Ahmet Özkan'ın sağ görüntüleri polis kamerasında bulundu.Çobanın cenazesinde olaylar çıktı. Cenaze töreninde adeta bölücü terör örgütünün propagandası yapılırken, mezarlık dönüşü güvenlik kuvvetlerine taşlarla saldırıda bulunuldu.

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde geçtiğimiz pazartesi günü İmralı Cezaevinde bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'a işkence yapıldığı yolundaki söylentiler üzerine DTP'nin düzenlediği izinsiz yürüyüş sırasında 26 yaşındaki çoban Ahmet Özkan tek kurşunla ağır yaralanmıştı. Önce yakınında bulunan dört genç tarafından karga tulumba taşınan ve daha sonra seyyar satılcıların kullandığı dört tekerlekli arabayla 200 metre ötedeki Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne götürülmüş ama kurtarılamamıştı.

   

  Takım elbise giyen ve renkli kazağı ile dikkat çeken Ahmet Özkan'ın son görüntülerinin polis kamerası tarafından çekildiği ortaya çıktı. Yürüyüş yapmak istediklerini belirten Doğubayazıt Belediye Başkanı DTP'li Mukaddes Kubilay ile Ağrı Emniyet Müdür Yardımcısı Zekeriya Çoban'ın izin vermeyen konuşması sırasında ekrana giren Özkan'ın ön safta bulunduğu görüldü.  

  ÇOBANIN CENAZESİNDE DE OLAYLAR ÇIKTI

   

  Çoban Ahmet Özkan, olaylı bir törenle toprağa verildi. Cenaze töreninde adeta bölücü terör örgütünün propagandası yapılırken, mezarlık dönüşü güvenlik kuvvetlerine taşlarla saldırıda bulunuldu. 

   

   ÇOBANIN CENAZE TÖRENİ, SAYGI DURUŞU İLE BAŞLADI

   

  Otopsi için Trabzon Adli Tıp'a götürülen cenaze, bugün saat 05.00 sıralarında Doğubeyazıt'a getirildi. Belediyeye ait gasılhanesine konulan cenaze, saat 09.30 sıralarında Doğubeyazıt Belediyesi'ne ait cenaze arabasıyla Büyük Ağrı Caddesi üzerindeki DTP ilçe binası önüne getirildi. DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan ve DTP Doğubayazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay'ın da katıldığı törende, bir partilinin "Şehidimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunacağız" dedi.

   

  Saygı duruşunun ardından gözyaşlarını tutamayan çobanın kız kardeşi Gülnaz Özkan Kürtçe ağıtlar yaktı. Gülnaz Özkan,"Kardeşimin katillerini bulun" diye konuştu.Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törende, Abdullah Öcalan'ın posterleri ve PKK'nın renklerini ve amblemini taşıyan sözde bayraklar açıldı. 

   

  ERZURUM, IĞDIR, AĞRI'DAN GELEN BİN 500 POLİS ÖNLEM ALDI

   

  Törene katılanlar cenazeyi omuzlarda taşıyarak ara sokaklardan İshakpaşa Sarayı yolu üzerinde bulunan İlçe mezarlığına doğru yürüyüşe geçtiler. Tabutun üzerine bölücü terör örgütünün renklerini oluşturmak için sarı, kırmızı ve yeşil örtü atılması dikkat çekti. Törene katılanlar, geçiş yolu üzerindeki Nuh Otel'in önünde gönderde bayrak olan direği salladılar. Gençlerin bu harekine bazı DTP'liler engel oldu.

   

  Ağrı Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar'ın yönetimindeki törende, Erzurum, Iğdır, Ağrı'dan gelen bin 500 polis görev aldı.

   

  Geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken polis, bazı cadde ve sokaklarda geçiş yapılmasını önlemek için barikatlar kurdu. Doğubayazıt'ta yaşanan olaylardan sonra medyada çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu ileri süren bazı gençler, basın mensuplarına sözlü olarak sataştılar. Tepkilerin giderek artması üzerine basın mensupları cenaze töreninin mezarlıktaki bölümünü izlemedi.

   

  MEZARLIK DÖNÜŞÜ TAŞ YAĞMURU BAŞLADI

   

  Cenazenin ilçe mezarlığında toprağa verilmesinden sonra grup, saat 11.25'de güvenlik kuvvetlerini taş yağmuruna tuttu. Bunun üzerine polis göstericilere biber gazı sıktı. Biber gazından olayları görüntülemek isteyen basın mensupları da etkilendi. Göstericiler, FEM Dershanesini ve CHP İlçe başkanlığını da taşladı. Doğubayazıt ilçe merkezinde beş ayrı noktada barikat kuran polis, göstericilerin üzerine fazla gitmedi. Grup, çöp kutularını, iş merkezleri önündeki reklam panoları devirerek DTP ilçe başkanlığı önüne gitti. Gösteriler devam ederken komando jandarma birlikleri hazır kıta olarak bekletildi.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı