Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çobana orman yasak

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2000 - 00:01

  Burdur'un Ağlasun ilçesinde kaymakamlıkta toplantıya çağrılan çobanlardan ormanlık alanlarda hayvan otlatmamaları istendi.

  65 ÇOBAN ÇAĞRILDI

  Burdur'un Ağlasun İlçesi'nde kaymakamlık ve Orman İşletme Müdürlüğü ilçe ve köylerdeki bütün çobanları biraraya getirdi. 65 çobanın katıldığı toplantıda Ağlasun Kaymakamı İsmail Kaygısız, Burdur Orman İşletme Müdürü Osman Bayır, Ağlasun İlçe Tarım Müdürü Ahmet Gönenç ve muhtarlar çobanlara uyarılarda bulundu.

  SERT UYARI

  Ormanlık alanda hayvanların yeşil örtüye verdiği tahribatı önleme konusunda yapılan toplantıda yetkililer çobanları zaman zaman sert şekilde uyardı. Burdur Orman İşletme İl Müdürü Osman Bayır, ormanlık ve yeşil alanlarda hayvan otlatmanın yasak olduğunu hatırlatarak otlatanlara cezai yaptırım uygulanacağını söyledi.

  YASAKLARA UYUN

  Ormana en çok zarar veren hayvanın keçiler olduğunu, bunun yerine koyun yetiştirilmesini isteyen Bayır, hayvan otlatmanın ancak işletme şefliğinin izniyle yapılabileceğini anlattı. Devletin ormanlar için trilyonlarca lira harcadığını hatırlatan Bayır, ‘‘Ben size çobanlığı bırakın demiyorum. Yasaklara uyun’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı