Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çoban matı

Maç bitmiş, taraftar evine gitmek üzere yola çıkmış. Futbolcular duşlarını almışlar. Sıra gelmiş Daum’un basın toplantısına.

Alman teknik adamın sözleri arasından bir şeyler çıkarmaya çalışacağız. Ama yüz hatları, mimikleri, sözlerindeki vurgular da önemli. Belki de gerçek sorun Daum’un yüz hatlarında saklı.

"İlk yarıyı heba ettik, rakibe hediye ettik, golden sonra canlandık" diyor Daum.

İlk yarıda Deniz solbek, Ümit orta sahada. Tıpkı kötü oynanan ve tek pozisyona girilen Kayseri Erciyes maçında olduğu gibi.

Peki ikinci yarı Ümit’i solbeke çeken, Deniz’i çıkaran kim? Ligin ilk yarısının sonlarına doğru müthiş form tutan ve üst üste goller bulan Mehmet Yozgatlı’yı sağ kanada koyan kim? İlk yarı çalışmayan bu kanattan orta üstüne orta yapılmasını sağlayan kim?

Yine Daum değil mi?

Alex, Anelka ikilisi hiç koşmazken bu ikiliden birini kenara almak yerine neden sürekli koşanlar çıkarılır ki bu takımdan?

Eleştirmek kolay, diyeceksiniz. Evet kolay. Ama bütün dünyada maçın kaderini değiştirecek oyuncular da koşmaya başladı. 34’lük Zidane, Figo, Seedorf koşuyor. 25’ini biraz geçmiş Anelka, Alex yürüyor. İşte sıkıntı burada.

Alex’siz Galatasaray’ı devirdi Fenerbahçe. Anelka’sız Denizli’ye 6 attı. Trabzon ve Diyarbakır maçlarını kaybetmek üzereyken berabere bitirdi, onu çıkardıktan sonra.

Tamam, bu adamlar büyük yetenek. Ama her şey yetenek mi bu oyunda? Mücadele de gerekmiyor mu sahada?

Appiah’ın olmaması büyük sıkıntı yarattı Fenerbahçe’de. Ligde 2 puan gitti, kupa şansı çok azaldı. Çünkü Appiah yokken bütün yük Aurelio’da.

Bir de gözüme çarpan bir şey oldu. Luciano kazandığı hemen hiçbir topu Deniz’e atmadı. Baktı, ama atmadı. Orada bir sorun var. Araştırmak gerek.

* * *

Büyük takımların seyircileri yıllardır çoban matına alıştırıldı. Hele hele o büyük, sezona iyi başlamış ve farklı galibiyetler almışsa. Üstüne üstlük hakem kararları konusunda şanslı bir dönem geçirmişse.

Seyirci artık her maçta bekler çoban matını. Rakip zayıf ya, açılacak, yiyecek golleri. Taraftar rahatlayacak, ikiyle üçle bile memnun olmayacak.

Daum’un bunları düşünmesi gerek bu saatten sonra. Bütün takımlar Fenerbahçe’ye karşı bir başka oynayacaklar. Bütün hakemler daha dikkatli düdük çalacaklar.

Çoban matıyla kazanmak zor artık. Bazen ilk on birini bozup, yerini garanti görmenin rahatlığı içindeki, vezirleri, kaleleri yanına almalı Daum.

Yoksa diğer rakipler Rize kadar iyi niyetli davranmazlar lidere.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI