Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

CNN utanmalıdır...

Oktay EKŞİ

Her sene 24 Nisan yaklaşınca biliyorsunuz bir kısım Ermeni örgütlerinin ve militanlarının ateşi yükselir. ‘‘Türkler'in 1915 yılında yaptıkları Ermeni katliamının unutulmamasını ve Türkiye'nin bu yüzden Ermeniler'den özür dilemesini’’ talep ederler.

Özür dilemek, lafın başlangıcı. Arkada ikide bir ağızlarında geveledikleri başka talepler var:

‘‘Önce bu yüzden zarar görenlere tazminat ödeyin. Sonra da... Bizim topraklarımızı (!?) iade edin.’’

Bir defa (daha doğrusu 1968 yılında) Los Angeles'ta Taşnaksiyun mensubu dört Ermeni bize ‘‘Altı vilayet (Osmanlı vilayeti) sizde kaldı. Onları istiyoruz’’ deyince, ‘‘Bizim ödediğimiz fiyatı, yani o kadar şehidi göze alırsanız, buyurun alın!’’ yanıtını vermiştik.

Aynı rüyayı hâlâ görür dururlar.

Ama onları yine de anlayabilirsiniz. Nihayet tarihe onlar öyle, biz böyle bakarız. Sonunda olay bir şekle bağlanır. Ama ya Batı dünyasının CNN gibi pek iddialı televizyonuna ne dersiniz?

Önceki akşam Insight isimli programda belli ki 24 Nisan kampanyası içinde bu konuyu işlediler. Bugünkü Hürriyet'te özetini okuyacağınız gibi, meğer Osmanlılar döneminde Ermeniler çok zulüm görmüşlermiş. Onlar -tıpkı öteki Hıristiyanlar ve Museviler gibi- aşağılanırlarmış. Örneğin kamu hizmetine alınmazlarmış.

Keza bu Ermeni katliamı denen şey neden yaşanmış biliyor musunuz?

Enver Paşa'nın başında olduğu Genç Türkler (İttihat Terakki) Pantürkizm yani Asya'daki Türkler'i Osmanlılar'la birleştirmek amacıyla bir kampanya başlatmış. Enver Paşa Doğu'ya gitmeye kalkınca önünde Ermeniler'den oluşan bir engelle karşılaşmış. O da, hani Sırplar'ın Bosna-Hersek'te Müslümanlara yaptığı ‘‘etnik temizlik’’ hareketi var ya... Onun gibi kadın çocuk demeden Ermeni nüfusun yarısını öldürtmüş.

Bunları bilim adamı, tarihçi sıfatlı insanlar söylüyor.

Şu ‘‘kamu hizmeti yasağı’’ yalanını tekzibe bile değmez. Bogos Nubar Paşa'ya paşalığı, Edirne milletvekili Babikyan Efendi'ye milletvekilliğini, Orman ve Madenler Bakanı Mavro Kordato Efendi'ye bu makamı ve daha böyle pek çok kişiye kamusal görev ve sıfatı acaba kim verdi?

Yayını izleyen de sanır ki Ermeniler bahçede çiçek toplarken, Osmanlılar gelip onları katletti...

Oysa Osmanlı vatandaşı Ermeniler'in sırf 1895 yılının 29 Eylül ile 3 Aralık tarihleri arasında yani 66 günlük bir sürede çıkardıkları karışıklık ve ayaklanmaların sayısı tam 24'tür. (Kaynak Kamuran Gürün: ‘‘Ermeni Dosyası’’ 1983 baskısı sayfa: 115) Sonraki sayısız isyan da cabası...

CNN'de konuşan Christopher Walker isimli İngiliz tarihçi bunları hiç görmüyor. Sanki 1915 olaylarının özü Enver Paşa'nın ‘‘Turan’’ macerasıymış gibi konuşuyor.

Ama en hazini ne bu, ne de 1915 Ermeni tehciri olayının Hitler'in Yahudi katliamı ile aynı kefeye konmak istemesidir. Asıl hazin olan Türkler'e kendi görüşlerini ifade imkânı vermeyen ama onları açıkça suçlayan bir programın dürüst ve tarafsız gazetecilik iddiasıyla CNN gibi bir TV kanalında tüm dünyaya yayınlanmasıdır.

Bu kadar utanç verici bir yayından sonra CNN, Türkler'in kendisine inanmasını bekleyebilir mi?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI