Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CNN küresel köyü yarattı

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Savaşlarla özdeşleşen ünlü kadın muhabir Christiane Amanpour, gazeteciliğini anlattı

  VAZGEÇERSEK KÖTÜLER KAZANIR

  Yedi yıl önce kendisiyle yapılan bir röportajda ‘‘asla evlenmeyeceğini ve çocuk doğurmayacağını’’ söyleyen Christiane Amanpour, iki yıl önce sürpriz bir biçimde ABD dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin'le evlendi. Amanpour'un beş ay önce de bir oğlu oldu. Amanpour, çocuk sahibi olduğu için ‘‘artık sağ kalması gerektiğine inandığını’’ belirtti.

  Amanpour, ilerde eğer oğlu ‘‘Niçin savaş muhabiri oldun’’ diye sorarsa şu cevabı vereceğini belirtti: ‘‘Savaş muhabiri olmak zorundayım. Bu önemli bir görev. Anneciğin dünyada kötü adamlar olduğunu haber vererek iyilik yapmalı. Bu işi seçtik, vazgeçersek kötüler kazanır...’’

  Dünyayı değiştiren haber kanalı CNN'in zirvedeki muhabiri Christiane Amanpour, geçenlerde yapılan bir toplantıda gazetecilik serüvenini anlattı ve ‘‘İyi gazetecilik, iyi iştir’’ dedi. Amanpour, CNN'e cebinde 100 dolar, bisikleti ve bavuluyla geldiğini belirtti. En yakın arkadaşlarının ölümüne tanık olduğunu söyleyen Amanpour, basında bugüne kadar daha çok teknolojiye yatırım yapıldığına, artık yeteneğe yatırım zamanının geldiğine dikkat çekti. Amanpour'un gazetecilik geçmişiyle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

  CNN binasına elimde bavulum bisikletimle geldim ve cebimde 100 dolar vardı.

  Çok heyecanlıydık. Yeni mezunlar olarak deneyimler kazanıp büyük liglere çıkacaktık. CNN'in en büyük lig olacağını bilmiyorduk.

  Yabancı olduğum için dış haberlerde görevlendirildim. Aslında çaycı oğlan gibiydim. Kısa sürede dış muhabir olacağımı hırslı, masum bir ifadeyle ilan ettim.

  BENİ SEVMEYEN MÜDÜR

  İlk müdürüm bir kadındı, ama kadın dayanışması yoktu. Benden nefret ediyordu. Alay ediyor ve CNN'de asla var olamayacağımı iddia ediyordu.

  Her alanda çalıştım, yazar, prodüktör, muhabir olarak.

  TURNER'IN BAŞARISI

  CNN'in öncü ruhu nefes kesiciydi. Küçük bir televizyonun, hayran olunan muhabirleriydik. Bir devrimin parçası olmanın ayrıcalığına sahiptik. Çünkü hata yapmadık.

  Ted Turner, CNN ile dünyayı değiştirdi. Turner sadece 24 saat haberleri yaratmakla kalmadı, gerçekten global köyü de yarattı. Bu sözlerim çok sivri olabilir ama o zamandan beri hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

  TARİHİN KALBİNE İNDİM

  Son 10 yıl müthişti. Ben bir maceracıyım. CNN, dünyayı görmemi, tarihin tam kalbinde olmamı sağlayan biletimdi.

  Yirminci yüzyılın sonunda dehşet verici olaylara tanık oldum. Hemen hemen bütün savaş cephelerinden haber geçtim.

  FELAKETİN TANIĞI

  Korkunç olaylara tanık olarak hayatımı kazandım. Savaş ve felaketle öylesine özdeşleştim ki insanlar beni gördüklerinde titremeye başladılar. Amerikan askerleri görevlendirilecekleri cepheyi kestirmek için beni izliyorlardı.

  Pekçok arkadaşımı kaybettim. Hemen her günüm dehşetin bastırılmasıyla geçti. Pek konuşmadım, çünkü bunları anlatmak imkansızdı. Vurulmaktan, kaçırılmaktan, tecavüze uğramaktan korkmak nedir bilir misiniz? Korkuyla başa çıkarız, ama o gerginlik tüm direncinizi alır, götürür.

  BAZEN KENDİMİ SORGULARIM

  Ruanda'da, Bosna'da, Etiyopya'da gördüğünüz cesetler, yürüyen iskeletler belleğinizden asla silinmez. Çocuklar, kadınlar, hatta erkeklerin haykırışları hálá kulaklarımda...

  Bazen ‘‘Neden ben, neden biz bu işi yapıyoruz?’’ diye sorarım kendime...

  Zirvedeki bir meslektaşım, gazeteciliğin 1990'larda öldüğünü söyler. Kimi meslektaşların hayatlarına pahasına yaptıkları haberler, merkezde öldürülür. Kötümser değilim, bir şeyler değişmeli. Teknolojiye yeterince yatırım yapıldı, artık yeteneğe yatırım yapılmalı.

  Amerikalıların ciddi ve dış haberlerle ilgilenmediği, başkanlık seçimleri umursamadığı iddiası koca bir palavra. Amerikalıların kendilerinden başkasıyla ilgilenmediği tezi düpedüz yalan. Sıkıcı, alakasız, derli toplu anlatılmayan haberlerle tabii ki ilgilenmiyorlar.

  Kısmen İngiliz, kısmen İranlıyım ve her zaman Amerikan halkına saygılıyım. Haberlerimin tarzı da bu görüşümü yansıtır.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı