ADANA HABERLERİ

ÇMO’dan Anız Yangınlarına Karşı Uyarı

IHA
02 Eylül 2015 - 10:20Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 10:21

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ADANA ŞUBE BAŞKANI KENAN DOĞAN, "ANIZ YANGINLARI KONUSUNDA İZLEME VE DENETLEME YETKİSİNE SAHİP KURUMLARIN DENETİMİNİ ARTTIRMASI GEREKİR" DEDİ.

IHA

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, yaptıkları uyarılara rağmen, anız yakılmaya devam edildiğini, bunun önlenmesi için de denetimlerin ve cezai işlemlerin anız yakılmaması doğrultusunda arttırılmasını istedi.
Adana’da ve komşu illerde anız yangınları sonucu yaşanan olumsuzlukların tüm uyarılarına rağmen devam ettiğini belirten Doğan, “Haziran ayında tarlalarda hububat hasadının yapılıp, anız yakılmaya başlamasıyla birlikte, yaşanacak olumsuzluklar konusunda gerekli açıklamalarımızı yaparak kamuoyunu bilgilendirdik. Yetkilileri ve duruma sebebiyet verenleri yaşanacaklar konusunda uyardık. Lakin söylediklerimiz yetkililerin bir kulağından girip diğerinden çıkmıştır ki anız yakılmaya devam edilmektedir” dedi.
“ÖNLEM ALINAMAYINCA DOĞA TAHRİP OLDU, YAŞAM ZORLAŞTI”
Açıklama yaptıkları tarihten sonra anız yangınlarının önlenemediğini ve anız yangınları sonucu oluşan dumanların araç yollarına ulaşması ve görüş mesafesinin azalması nedeniyle ölümle sonuçlanan trafik kazaları meydana geldiğini ifade eden Doğan, şöyle devam etti:
“Bu yılda saatlerce süren yangınların oluşturduğu dumanlar hava kirliliğine neden olmuş, rüzgarla birlikte yerleşim alanlarına kadar ulaşarak, çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemiştir. Toprak yüzeyinde yüksek derecede sıcaklık meydana getiren yangınlar, toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalarak doğal dengenin bozulmasına, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak bozulan yapısı nedeniyle veriminin düşmesine, organik madde içeriği azalan toprağın su tutma kapasitesinin düşmesine, erozyona uğramasına ve kuraklığa sebebiyet vermektedir. Ayrıca anız yangınları ormanlık alanlara taşarak zaten yetersiz olan ormanlık alanların zarar görmesine neden olmuştur.”
Kenan Doğan Yangınların denetimlerin ve cezaların yetersizliğini gösterdiğini söyledi. Doğan “Anız yangınları konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların denetimlerini artırması gerekmektedir. Denetimlerin ve cezai işlemlerin anızların yakılmaması doğrultusunda uygulanması ve hat safhalara ulaşan doğanın tahribinin önüne geçilmelidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ÇMO’dan Anız Yangınlarına Karşı Uyarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 10 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇMO’dan Anız Yangınlarına Karşı Uyarı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   20:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı