Dünya Haberleri

  Clinton'ın umudu özür turlarında

  Hürriyet Haber
  11.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bağımsız savcı Kenneth Starr'ın, Beyaz Saray'daki seks skandalıyla ilgili raporunu Kongre'ye yollamasıyla, ABD Başkanı Bill Clinton için geri sayım başladı. Mühürlü kutular içinde Kongre'ye yollanan raporların incelenmesinden sonra, Clinton'ın azil işlemi başlayabilecek. Ancak, morali çok bozuk olan Clinton'ın, bu işlemin sonucunu beklemeden, istifa edebileceği de öne sürülüyor.

  Tüm bu gelişmeler ışığında Clinton, başkanlığını, hatta siyasi kariyerini kurtarabilmek için son bir umutla ‘özür turları’na başladı. Orlando'da yaptığı bir konuşmada Beyaz Saray eski stajiyeri Monica Lewinsky ile ilişkisine değinerek, ‘Ülkemi, ailemi ve kendimi küçük düşürdüm’ diyen Clinton, Miami'de Demokrat Partililere hitaben de, ‘beni anlayın ve affedin. Önümüzdeki seçimlere kadar herşeyi halledeceğim’ şeklinde bir ifade kullandı.

  Giderek kamuoyu desteğini yitiren Clinton'ın bu özür turlarını, kimseye danışmadan yaptığı belirtiliyor. Beyaz Saray sözcüsü Barry Toiv, ‘Başkan’ın ne zaman ne söyleyeceğini bilmiyoruz. Özür dilemek için herhangi bir taktik uygulamıyor' diye konuşuyor. Danışmanları, Clinton'ın bu özür turlarının gerekli olduğunu vurguluyorlar ve ‘Clinton’ın kaderi Amerikan halkının elinde. Eğer Amerikan halkı Başkan'ın yanında olursa, Kongre, kendisini azledemez' diyerek umutlarını dile getiriyorlar.

  Clinton'ın ne yaparsa yapsın, bu işten yakasını kartaramayacağına inananlar da az değil. Örneğin Demokratların siyasi danışmanlarından Fred Yang, ‘Clinton’ın Lewinsky ile ilişkisini tam 7 ay boyunca inkar etmesi, kendisine olan güveni derinden sarsmış olabilir. Böylece, artık ne yaparsa yapsın, Starr'ın raporunun getireceği olumsuz sonuçlardan kolay kolay kurtulamaz. Özür dilemek için zaman çok geç. Şimdi yeni bir aşamadayız. Gerçekleri öğrenme aşamasında' diyor..

  PARTİZANLIK YOK

  Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nun Cumhuriyetçi Başkanı Henry Hyde, Clinton'ın Lewinsky ile girdiği ilişkiyle ilgili raporu incelerken, asla partizanlık yapmayacaklarını ve adil davranacaklarını vurguladı. ABD'nin geleceğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu konuda tamamen tarafsız, bağımsız ve detaylı bir araştırma yapacaklarını belirten Hyde, Starr'ın raporunun üstünde, Demokratlarla birlikte çalışacaklarını söyledi.

  ŞİMDİ NE OLACAK

  Rapor öncelikle temsilciler meclisi Adalet Komisyonu'nda ele alınacak. Komisyon, Clinton'ın adaleti yanıltmak, yalan ifade vermek ya da yalan ifadeye zorlamaktan suçlu olduğuna karar verirse, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda da bu yönde karar alınırsa, Amerikan anayasasına göre Senato tıpkı bir mahkeme gibi Başkan Clinton'ı sorgulayacak. Başkanın görevden uzaklaştırılabilmesi için, Senato'nun dörtte üçünün bu yönde oy kullanması gerekiyor.

  Bunlar azil için yetmez

  Başkan Bill Clinton'ın avukatı David Kendall, savcı Kenneth Starr'ın raporunun önemli olmadığını belirtti ve kendilerine haksızlık yapıldığını öne sürdü. Kendall, raporla ilgili olarak şu görüşleri öne sürdü:

  ‘‘Unutulmamalıdır ki bu rapor bir savcının iddialarından başka bir şey değildir. Temsilciler Meclisi'ne gönderilmeden önce, iddiaları inceleme fırsatı bize verilmedi. Fakat biliyoruz ki bunlar azil prosedürüne esas teşkil edemezler.’’

  Savcı Starr, Başkan Clinton'ın avukatı David Kendall'ın, Kongre'ye gönderilmeden önce, raporun, incelemek için kendisine verilmesi yolundaki talebini reddetmişti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı