Clinton'ın ifade bandı dünya borsalarını vurdu

Hürriyet Haber
22.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Başkanı Bill Clinton'ın Büyük Jüri'ye verdiği ifadenin video bandının televizyonlarda yayınlanması dünya borsalarını vurdu. Bant yayınının Clinton'ın istifasına neden olabileceği endişesiyle başta Avrupa olmak üzere pek çok borsada endeksler hızla düştü. Bant yayını ile seansa başlayan New York Borsası açılışta yüzde 2.18 değer kaybetti.

ABD Başkanı Bill Clinton'ın Monica Lewinsky ile girdiği ilişki konusunda Büyük Jüriye'ye verdiği ifadenin video kaydı dünya borsalarını vurdu. Türkiye saatiyle 16:00'da başta CNN olmak üzere pek çok uluslararası televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan video kaydı, bu saatlerde açılan New York Borsası'nda Dow Jones endeksinin hızla düşmesine neden oldu. Endeks, bandın yayınlandığı saatlerde yüzde 2.18 oranında gerileyerek 7 bin 723 puana indi. Clinton'ın video bandının televizyonlarda yayınlanmasının istifasına neden olacağı endişesine kapılan dünya borsalarında da bantlar yayınlanmadan önce tamamlanan seanslarda endeksler önemli gerilemeler gösterdi. Clinton'ın istifasının getireceği istikrarsızlık korkusunun hissedildiği Avrupa borsalarından Londra'da Financial Times endeksi yüzde 2.5, Frankfurt Borsası'nde DAX endeksi yüzde 4.5, Paris Borsası'nda CAC endeksi yüzde 4.9 oranında değer kaybetti.

TOKYO ÇÖKTÜ

Tokyo Borsası'nda haftanın ilk işlem gününde Nikkei Endeksi, zorda olan bankaların kurtarılmasına yönelik Japonya hükümetinin çabalarından umutsuzluğa düşen yatırımcıların etkisiyle son 12 yılın en düşük düzeyine indi. Nikkei Endeksi 385.82 puan azalarak, 13,597.30 puana geriledi. Aynı endeks Cuma günü 123. puan artışla, 13,597.30 puandan günü kapatmıştı. Öte yandan Tokyo Borsası'nda ABD Doları, Japon Yeni karşısında 1.04 yen yükselerek 133.14 yenden işlem gördü. Bu arada, Asya borsalarının büyük bölümünde endeksler, Japonya'da beklenen bankacılık reformunun çıkmaması, Malezya'da görülen siyasi belirsizlik ve ABD'de Başkan Bill Clinton'un Büyük Jüri'ye verdiği ifade bantlarının bugün yayınlanacak olmasının da etkisiyle düştü. Hong Kong Borsası'nda Hang Seng Endeksi, 275.73 puan azalarak 7,150.23 puana geriledi.

Hong Kong borsa için 2 katrilyon harcadı

Kamu kurumlarının, işlem hacmini arttırmak amacıyla borsaya alıcı olarak girip işlem yapması konusunda dünyada en açık örneği, Hong Kong yönetimi verdi. Uzmanlara göre, Hong Kong yönetimi, döviz rezervlerinin, yaklaşık 7.5 milyar dolarlık kısmını (yaklaşık 2.1 katrilyon lira), Hang Seng endeksini toparlamak için kullandı.

Asya krizi ve Rusya'daki kriz sonrasında, dünya borsalarında meydana gelen zincirleme düşüşlerden en çok etkilenen Hong Kong Borsası'ndaki kan kaybının devam etmesi üzerine, Ağustos ayında, Hong Kong yönetiminin, borsaya girerek, milyarlarca dolarlık hisse senedi alımında bulunduğu belirlendi. Japonya ve diğer Asya ülkelerindeki düşüşlerden daha çok etkilenen Hong Kong borsasındaki Hang Seng endeksinin düşüşü ve daha da kötüye gidişini önlemek isteyen yönetim, borsadaki spekülatif alım satımları da önlemek amacıyla, müdahalesine, belirli aralıklarla devam etti.

Japonya'nın kredi notu yine düştü

Uluslararası kredi derecelendirme (rating kuruluşlarından Fitch IBCA, Japonya'nın uzun dönemli kredi notunu ‘‘AAA'dan AA+’’ya düşürdü. Fitch IBCA'nın açıklamasında, Japonya'nın zayıf banka sisteminin ve ağırlaşan ekonomik sorunlara karşı hükümetin izlediği politikanın yetersiz kalmasının, ülkenin kredi notunu düşürmeyi gerekli kıldığı bildirildi. Açıklamada, Japonya'da, deniz aşırı yatırımcılar için ''uzun dönem kredi ve transfer riskinin hala çok küçük düzeyde olmakla birlikte, artık tümden gözardı edilemeyeceği'' kaydedildi.

Blair: IMF ve Dünya Bankası değişmeli

İngiltere Başbakanı Tony Blair, bir yıl içinde dünya mali reformu yapılmasını istedi. Zenginler Grubu'na (G7) yıl sonuna kadar başkanlık da edecek olan Blair, dün geç saatlerde New York borsasında yayınlanan konuşmasında ‘‘Gelecek bir yıl için yeni bir Bretton Wood oluşturmaya gereksinimimiz var’’ dedi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında New Hampshire-Bretton Woods'da yapılan konferanslar sonucunda IMF ve Dünya bankası, kurulmuştu. Blair'in sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre İngiltere, iki kurumun asgari müştereklerini birleştirerek yeni bir kurum daha oluşturmaya çalışıyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı