Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton'dan Rum Kesimi’ne ültimatom

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1998 - 00:01

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'e, S-300 füzelerinin alımından vazgeçilmesi konusunda ‘ültimatom’ niteliğinde bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos'un Kıbrıs üzerindeki askeri uçuşların durdurulmasına karşılık Kıbrıs Rum Kesimi'ne S-300 füzeleri alımından vazgeçilebileceği yolundaki sürpriz açıklaması Yunan başkentinde tartışma yaratırken, Clinton'ın mektubu Atina gündemine bomba gibi düştü. Haftalık To Vima Gazetesi'nin haberine göre Clinton'ın mektubu, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile Yunanlı meslektaşı Pangalos'un yaptığı görüşmede gündeme geldi. Bunun üzerine Pangalos, S-300 füzelerinin yerleştirilmemesi karşılığında, askeri uçuşların durdurulması konusunda ABD'nin taahhütte bulunmasını istedi. Ancak Albright böyle bir taahhütte bulunmadı.

  Amerikan Yönetimi'nin önümüzdeki haftalarda Ankara nezdinde girişimde bulunarak Pangalos'un önerisini gündeme getirmesi, nisan ayında Atina ve Ankara'yı ziyaret edecek olan ABD Savunma Bakanı William Cohen'in Kıbrıs'ta moratoryum sağlanması için baskı yapması bekleniyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı