Dünya Haberleri

  Clinton'dan Çin'e 'Myanmar' çağrısı

  Hürriyet Haber
  11.11.2009 - 11:56 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin'le Hindistan'a, Myanmar konusunda daha aktif rol üstlenmeleri çağrısında bulundu.

  Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı için geldiği Singapur'da gazetecilere konuşan Clinton, bölge ülkelerinin, 1962'den bu yana askeri cunta tarafından yönetilen Myanmar'da değişimi sağlayacak bir tavır üstlenebileceğini söyledi.

  Clinton, Çin'in daha önemli rol üstlenme potansiyeline sahip olduğunu, bölge ülkelerinin, 2010'daki seçimlerin adil olması için Myanmar'ı ikna etmesi gerektiğini kaydetti.

  Hillary Clinton, demokratik değişiklikler nedeniyle Myanmar'a yeni şartlar getirmeyeceklerini, ancak cunta demokratik açıdan bir ilerleme göstermediği sürece mevcut yaptırımların yürürlükte kalacağını ifade etti.

  Gazetecilere açıklamasında Kuzey Kore sorununa da değinen Clinton, Kuzey ve Güney Kore arasında Sarı Denizde çıkan çatışmanın, Pyongyang'a diplomat gönderme kararını etkilemeyeceğini söyledi.

  Clinton, Stephen Bosworth'un Kuzey Kore'ye gideceğini ve Pyongyang yönetimini, nükleer çalışmalarından kaynaklanan sorunun ele alındığı altılı görüşmelere geri dönmesi için ikna etmeye çalışacağını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı