Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Clinton'dan Afganistan'a yeni statü

  AA
  07 Temmuz 2012 - 10:56Son Güncelleme : 07 Temmuz 2012 - 10:59

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afganistan'ı, ülkesinin en yeni “NATO üyesi olmayan önemli ortağı” ilan ettiğini duyurdu.

  Clinton, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Afganistan'a varır varmaz, Karzai ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantında, bunun, ABD muharip askerlerinin bu ülkeden 2014'te ayrılmasının ardından da iki ülke arasında, savunma sahasındaki yakın ilişkiye olanak tanımak amacını taşıdığını söyledi.

  ABD'nin Afganistan'ı “NATO üyesi olmayan önemli ortağı” ilan etmesinin, Afganistan'ın uzun dönemli istikrarına verilen desteğin siyasi bir beyanı olduğunu ifade eden Clinton, “Bunu Afganistan'ın geleceğine yönelik güçlü bir taahhüt olarak görüyoruz. Afganistan'ı yüzüstü bırakmayı tasavvur bile etmiyoruz” dedi.

  Afganistan'da ilerlemenin adım adım olsa da sürekli bir şekilde sağlandığı konusunda ısrarlı olduğunu belirten Clinton, “Güvenlik durumu şimdi daha istikrarlı. Afgan güçleri kendi kapasitesini geliştiriyor” ifadesini kullandı.

  Karzai de basın toplantısında, ABD'nin ülkesine verdiği sürekli desteğe teşekkür etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı