Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Clinton'a zürafa yedirdiler

  Hürriyet Haber
  01 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 01 Nisan 1998 - 00:01

  Afrika turunun Botswana ayağında diplomasiye bir günlük ara veren ABD Başkanı Bill Clinton, kara kıtanın vahşi doğasıyla tanıştı. Afrika'nın en bakir doğal park alanı sayılan, Botswana'nın kuzeyindeki 10.900 kilometrekarelik Chobe Ulusal Parkı'nda safariye çıkan Clinton ve eşi Hillary, aslanlardan fillere, bufalolardan su aygırlarına kadar birçok bölge sakinini sadece doğal ortamlarında gözlemlemekle kalmayıp, öğle yemeğinde tadına da baktılar.

  Parka on dakikalık mesafedeki Mowana Safari Lodge adlı konukevinde ağırlanan Clinton çifti için hazırlanan egzotik büfede ‘maymun sosuna yatırılmış, zebra, zürafa, impala ve timsah eti’ bulunuyordu. Safari serüveniyle ilgili izlenimlerini, Afrika turunu izleyen gazetecilere aktaran Clinton, ‘Mönüdekileri yemeye çalıştım, gerçekten denedim’ dedi.

  Görevdeyken safariye çıkan ilk ABD Başkanı ünvanını da kazanan Clinton, yaşadıklarını çocuksu bir heyecanla anlatırken, ‘Muazzam bir gündü. Bir ağacın altında dört yavrusuyla oynayan dişi bir aslan gördük. Sonra bir bufalo sürüsü, nehirde yıkanan filler, babunlar, su aygırları, hayatımda hiç görmediğim kuşlar, kartallar gördüm’ dedi.

  Doğal ortamlarındaki fillere hayran kalan Clinton, ‘Parti sembolleri fil olduğu için Cumhuriyetçileri kıskandım’ diye espri yaptı. Clinton'ın partisi olan Demokratların sembolü ise eşek.

  Botswana'daki fillerin sayısı 80 bini buluyor ve bunların yarısı Chobe Ulusal Parkı'nda yaşıyor.

  Clinton'ın safarisinde güvenlik çemberinin fazla sıkı olmadığı dikkat çekiyordu. Clinton ve eşini taşıyan arazi aracının arkasında üç koruma, arkadan gelen araçta da birkaç koruma bulunuyordu. Safariyi tamamladıktan sonra dün Botswana'nın başkenti Gaborone'ye geçen Başkan Clinton, gezisinin son ayağı olan Senegal'i de ziyaret ettikten sonra ABD'ye dönecek.

  Son Clinton şakası

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın seks hayatıyla ilgili espri üretenler, başkanın Afrika gezisinde de boş durmadılar. Washington kulislerinde dolaşan son fıkra şöyle: Aslan burcundan olan Başkan safari sırasında yanındakilerle sohbet ederken, ‘Şu bufaloyla bir aslan kapışsa, acaba hangisi galip gelir?’ diye sorar. Daha heyettekilerin fikir yürütmesine fırsat kalmadan zenci bir tur rehberi atılır: 'Tabii ki, aslan galip gelir. Çünkü o erkek!'


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı