Dünya Haberleri

  Clinton'a iki mesaj

  Hürriyet Haber
  16.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'ta önkoşulsuz görüşme olamaz Irak zararımız muhakkak karşılanmalı

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD'ye Eylül ayında yapması planlanan ziyaret öncesi ABD Savunma Bakanı William Cohen aracılığıyla Başkan Bill Clinton'a önemli mesajlar gönderdi. Ecevit Kıbrıs konusunda G-8'lerin önkoşulsuz görüşme çağrısını Türkiye'nin kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek, ‘Eşit siyasi statü verilmediği sürece Türk tarafı masaya oturmaz’ dedi.

  Ecevit, ayrıca Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda Ankara'nın hassasiyetini de Cohen'e ileterek, bu ülkeye uygulanan ambargodan dolayı Türkiye'nin uğradığı zararı dile getirdi. Başbakan görüşmeden çıkarken yaptığı açıklamada, ‘Türkiye’nin Irak'a uygulanan ambargodan gördüğü zararın bir şekilde karşılanması gerektiğini vurguladık' dedi.

  Cohen görüşmede Türkiye'nin, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava operasyonları ile savaş sonrasında Kosova'da konuşlandırılan KFOR gücüne katkılarından dolayı teşekkür etti. Atina yaptığı temaslar hakkında da bilgi veren Cohen iki ülke arasındaki sorunların ortadan kalkması ve güven artırıcı tedbirlerin uygulanması için ABD'nin üzerine düşen görevleri yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

  Basın toplantısında Kıbrıs konusuna değinen Cohen, ABD'nin iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon istediğini belirterek ‘Bizim pozisyonumuz budur’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı