Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Clinton-Sezer buluşması bugün

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2000 - 00:01

  BEYAZ Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Başkanı Sandy Berger, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in demokrasi ve hukukun kuvvetli bir savunucusu olduğunu söyledi.

  Bill Clinton'ın bir numaralı ulusal güvenlik ve dış politika danışmanı olan Berger, ABD Başkanı'nın New York'taki Milenyum Zirvesi'ndeki programıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Berger, Clinton'un Cumhurbaşkanı Sezer ile bugün biraraya geleceğini söyledi.

  Sezer'in eski Anayasa Mahkemesi Başkanı olduğunu vurgulayarak, ‘‘Demokratik reformlar ve hukukun kuvvetli bir savunucusu’’ diye konuşan Berger, Sezer-Clinton görüşmesinde, Türkiye-AB ilişkileri, Ege ve Kıbrıs gibi sorunların ele alınacağını kaydetti.

  Washington, göreve başladığı günden bu yana, Sezer'in, Çankaya'nın yeni ev sahibi olmasından duyduğu memnunluğu zaman zaman dile getiriyor. ABD Yönetimi'ne yakın kaynaklar, Türkiye'nin genel anlamda kritik bir dönemden geçtiğinin altını çizerken, Sezer'in, AB ile ilişkiler, demokrasi ve insan hakları alanlarında yeni adımlar atılması konularında, Ankara'ya yeni bir imaj kazandırdığını, dünya ve özellikle Batı önündeki saygınlığını daha da artırdığını ifade ediyor. Türkiye'nin sorunlarına en iyi çözümün ‘daha az değil, daha fazla demokrasi’ olduğunu kaydeden kaynaklar, bu anlamda, Sezer'in Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesinin ileriye doğru atılmış çok önemli bir adım olduğunu söylüyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı