Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Clinton İsrail'den İran'a gözdağı verdi

  Hürriyet Planet
  17 Temmuz 2012 - 12:30Son Güncelleme : 17 Temmuz 2012 - 12:30

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemek için "Amerikan gücünün tüm unsurlarını" kullanacaklarını ve bunu nasıl yapacakları konusunda İsrail'le yakın istişare içinde olduklarını söyledi.

  Clinton, Avrupa ve Ortadoğu'daki dokuz ülkeyi kapsayan 12 günlük seyahatinin son durağı olan Kudüs'te İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netahyanu ile görüşmesinin ardından Kudüs'te bir basın toplantısı düzenledi.

  "Hepimiz diplomatik bir çözümü tercih ederiz ve İranlı liderler hâlâ doğru karar verme fırsatına sahip. Seçim sonuçta İran'a aittir" diyen Clinton, buna karşın Tahran rejimini uyarmaktan da geri kalmadı.

  İran'a yönelik olası bir askeri müdahalenin masada olduğunun sinyalini veren ABD Dışişleri Bakanı, "Tahran’ın nükleer silah geliştirmesini engellemek için Amerikan gücünün tüm unsurlarını kullanacağız" dedi.

  Clinton, "Sanırım şu anda (İsrail'le) aynı sayfada olduğumuzu söylemek doğru olur. İran'ın verdiği kararları etkilemek için maksimum tesire sahip olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

  Clinton, İran ile Batılı devletler arasında sürdürülen nükleer müzakerelerde Tahran tarafından şimdiye kadar ortaya konulan tekliflerin yeni bir sayfa açmaktan uzak olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı