Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton internet özgürlüğü konuşmasında yine Çin'i hedef aldı

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  15 Şubat 2011 - 21:07Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 21:18

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton özgür, açık, güvenli ve güvenilir bir internet için uluslararası işbirliği çağrısı yaptı. Georgetown Üniversitesi'nde internet özgürlüğü üzerine konuşan Clinton ABD’nin internet aktivistleriyle ve muhaliflerle yan yana durmaya devam edeceğinin sözünü verdi, Çin ve Suriye gibi ülkelerin liderlerinin “diktatörün ikilemi”ni yaşadığını söyledi.Clinton’ın konuşması, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de canlı yayınlandı.

  “İnternette Doğrular ve Yanlışlar: Ağlar Dünyasında Seçimler ve Sorunlar” başlıklı konuşmasının başında Clinton, Mısır devrimine değindi. Bütün dünyanın aynı anda internet üzerinden Mısır halkına “yanınızdayız” mesajı gönderdiğini belirten ABD Dışişleri Bakanı, Kahire hükümetinin dünyanın Mısır’da olan biteni görmesini istemediğini ve “internetin fişini çektiğini” söyledi.  

         

  Aynı şeyin 18 ay önce de İran’da yaşandığını hatırlatan Clinton, İranlı yetkililerin bu hamleyle sokaklara dökülen halkı bastırmayı başardığını ancak Mısır’da durumun farklı işlediğini belirtti.

   

  “Protestolar internetin kapanmasına rağmen devam etti, halk el ilanları üzerinden örgütlendi. Bunun üzerine hükümet cep telefonu şirketlerinden insanların telefonlarına hükümet yanlısı mesajlar göndermelerini istedi” diyen Clinton, her şeye rağmen 18 günün sonunda hükümetin başarısız olduğunu ve istifa ettiğini belirtti.

   

  “İRAN FACEBOOK YÜZÜNDEN KORKUNÇ DEĞİL”

  Mısır ve İran’da yaşananların sadece internetle açıklanamayacağını belirten Clinton, hem protesto hareketlerine hem de hükümetlerin baskıcı tutumlarına değinerek, “Bunu internet yapmadı, insanlar yaptı. İran Facebook yüzünden korkunç durumda değil hükümeti sürekli olarak halkının haklarını ihlal ettiği için korkunç bir durumda” dedi.

   

  İnternetin hem siyasi, sosyal ve ekonomik değişimin katalizörü hem de bu değişimi durdurmak için bir araç olarak kullanılabileceğini hatırlatan ABD Dışişleri Bakanı, “İnternet bir özgürleştirme aracı mıdır yoksa baskı aracı mıdır?” dedi. Clinton İran’ın dışında Küba, Suriye, Vietnam ve Myanmar örneklerini verdi.

   

  Şu an dünya üzerinde her türlü inanç sisteminden 2 milyon internet kullanıcısı olduğunu ve bu rakamın günden güne arttığını belirten Clinton, internetin 21’nci yüzyılın kamusal alanı haline geldiğini söyledi. “Bu alanın faydalarından yararlanmak için temel prensipleri, kuralları, desteklenmesi gereken davranışları tartışmalıyız” diyen Clinton, geçtiğimiz yıl benzer bir konuşma yaparak evrensel haklar ve özgürlüklerle ilgili bir temel çerçeve ortaya koyduğunu hatırlattı.

   

  ÜÇ ENGEL VAR

  Clinton bu çerçevenin içinin doldurulabilmesi için aşılması gereken üç engel olduğunu belirtti: “Bunların birincisi aynı anda hem özgürlüğü hem de güvenliğin sağlanması, ikincisi hem şeffaflığın hem gizliliğin korunması, üçüncüsü de hem ifade özgürlüğünün korunması hem de hoşgörünün sağlanmasıdır.”

   

  ABD’nin internet güvenliğini sağlamak için hem ulusal hem de uluslararası alanda gösterdiği çabaların altını çizen Clinton şeffaflık ve gizlilik konusunda Wikileaks tartışmalarına değindi.

   

  Wikileaks’in yayımladığı belgelerin çalıntı olduğunu belirten Clinton hükümetlerin vatandaşlarına güvenlik sağlayabilmek için bir noktaya kadar gizliliğe ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Clinton ABD hükümetinin özel şirketleri Wikileaks’le iş bağlantılarını bitirmeye zorlamasının söz konusu olmadığını da söyledi.

   

  HEDEFTE ÇİN VE SURİYE VAR

  Bazı devletlerin internetin hoşlarına giden taraflarını kullanıp hoşlarına gitmeyen taraflarını engellediklerini de ifade eden Clinton, “Ekonomik bağlantılar için interneti kullanıp sosyal faaliyetleri engelleyemezsiniz” diyerek isim vermeden Çin’i eleştirdi.

   

  Tunus ve Suriye gibi ülkelerin benzer çelişkiler içinde olduklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, bu ülkelerin “diktatörün ikilemi”ni yaşadığını söyledi.

   

  ABD’nin uzun vadeli bir oyun oynadığını belirterek internet özgürlüğünü desteklemeye devam edeceklerinin sözünü veren Clinton, “Bu bizim için bir dış politika önceliğidir” dedi. Clinton ABD’nin bu amaç için bu yıl 25 milyon dolar harcayacağını belirtti.

   

  GEÇEN YIL

  Clinton benzer bir konuşmayı geçen yıl da yapmış, Çin, Kuzey Kore gibi ülkelerin hükümetlerinin internet üzerinde kurduğu baskıyı eleştirmişti. Başta Clinton’ın konuşmasında Türkiye’den ve o dönem uygulanmakta olan YouTube yasağından da bahsedeceği belirtilmiş, daha sonra ikili ilişkilerin hassasiyeti dolayısıyla Türkiye’yle ilgili kısımların konuşmadan çıkarıldığı öne sürülmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı