Dünya Haberleri

DÜNYA

  Clinton gazetecileri 12 yıl kürek cezasından kurtardı

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin en sevilen başkanlarından Bill Clinton, eşi Hillary’nin dışişleri bakanı olması nedeniyle üstlendiği “başdiplomat eşi” sıfatıyla ilk diplomatik başarıya imza attı.

  KUZEY KORE'DE BÜYÜK KARŞILAMA

  Eski başkan, nükleer programı nedeniyle ABD’nin “vebalı” muamelesi yaptığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-il ile dün bir araya gelerek, bu ülkede casusluk suçlamasıyla 12 yıl kürek cezasına çarptırılmış olan Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee’nin affedilmesini sağladı.

  Kuzey Kore lideri Kim, hapiste Clinton ile görüşen iki Amerikalı gazeteciyi “özel olarak affetti” ve bırakılmaları emrini verdi. Amerikalı gazeteciler Laura Ling ve Euna Lee, ülkeye yasadışı yollardan girmek ve düşmanca davranışlarda bulunmak gibi suçlamalarla yargılanmış ve 12’şer yıl “ağır çalışma” cezasına çarptırılmışlardı.

  Pyongyang’a karşı bir tavır izlenmesini savunagelen ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton ise, Barack Obama yönetiminin Bill Clinton’ı Kuzey Kore’ye göndererek, Pyongyang’ı uzlaşmaz ve kötü tutumundan dolayı ödüllendirdiğini savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı