Gündem Haberleri

  Clinton ailesi Elif Yavuz için mesaj yayınladı

  Hürriyet Planet
  24.09.2013 - 08:33 | Son Güncelleme:

  Nairobi’deki El Kaide saldırısında ölen Harvard’lı Elif Yavuz için Clinton Ailesi ortak bir başsağlığı mesajı yayınladı. Eski ABD Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton ve kızları Chelsea’nin imzasını taşıyan mektupta, “Elif parlak, kendini adamış ve meslaktaşlarının hayranı olduğu biriydi” denildi.

  ABD'de Harvard Üniversitesi ve Clinton Vakfı, haftasonu Kenya’nın başkenti Nairobi’deki Westgate alışveriş merkezinde başlayan El Şebab saldırısında ölen 33 yaşındaki Elif Yavuz’un üzüntüsünü yaşıyor. Hamile olan ve doğum yapmasından iki hafta önce, 32 yaşındaki eşi Avustralyalı mimar Ross Langdon ile birlikte katledilen Yavuz için eski başkan Bill Clinton ve eşi Hillary Clinton da, kızları Chelsea ile birlikte ortak bir başsağlığı mesajı yayınladı.

  Clintonlar, “Clinton Vakfı adına, Elif’in ailesi ve dünyanın her yerindeki dostlarına derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dediler.

  Clinton ailesi Elif Yavuz için mesaj yayınladı

  HAMİLE ELİF’İ DE ÖLDÜRDÜLER

  GATES’TE DEĞİLDİ
  Yavuz’un Afrika’da Melinda ve Bill Gates Vakfı’nda çalıştığı yönündeki haberler nedeniyle Hürriyet’e bir açıklama yollayan Gates Vakfı Sözcüsü Rachel Lonsdale, Nairobi’deki yaşanan olaylar ve Elif Yavuz’un kaybının şokunu yaşadıklarını ancak Yavuz’un kendi vakıflarında çalışmadığını belirtti.

  Afrika’da sağlık alanında yardım faaliyetleri bulunan Clinton Vakfı ise Hürriyet’e Yavuz’un kendileri için çalıştığını açıkladı. Yavuz’un Clinton Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Sağlık Erişimi İnisiyatifi’nin uzmanlarından olduğu belirtilirken, Clinton Ailesi de, daha sonra basın kuruluşlarına Yavuz’un kaybıyla ilgili ortak bir açıklama gönderdi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  “Nairobi’deki vahşi saldırılarda Elif Yavuz’un da öldüğünü öğrenmenin üzüntüsü ve şoku içindeyiz. Elif, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıtma ve AIDS’den acı çeken insanlar olmak üzere, hayatını başkalarına yardım etmeye adadı. Doktora çalışmaları sırasında başlangıçta bizim Sağlık Erişimi İnisiyatifimiz için çalışmıştı. O yüzden, Tanzanya merkezli kıdemli aşı araştırmacısı olarak tekrar bizim aramıza katılmış olmasından mutluluk duyuyorduk. Elif parlak, kendini adamış ve meslaktaşlarının hayranı olduğu biriydi. Clinton Vakfı adına, Elif’in ailesi ve dünyanın her yerindeki dostlarına derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

  HARVARD DA YASTA
  Hollanda doğumlu Elif Yavuz’un mezun olduğu Harvard Üniveristesi de Yavuz için yasta. Üniversitenin Halk Sağlığı Fakültesi’nde Yavuz’un ölümü sonrası bir anma töreni düzenlendi.

  Doğu Afrika’da sıtma konusundaki araştırmasını tamamlayarak doktora programından yeni mezun polan Yavuz için fakülte dekanı Julio Frenk de bir mesaj yayınlayarak, “Elif gittiği her yere gülümseme ve sevgi götürdü. Fakültedeki meslektaşlarının ve tez çalışması sırasında Uganda’da birlikte yaşadığı çocukların hayatlarını aydınlattı. Elif, kariyerini ve hayatını, ihtiyacı olanlara yardım etmeye adadı. Onu tanıyan herkes onu çok özleyecek” dedi.

  Etiketler: katliam
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı