MERSİN HABERLERİ

ÇKA’dan 24 milyon TL kaynak

DHA
12.01.2018 - 16:15Son Güncelleme :
DHA

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) ÇUKUROVA Kalkınma Ajansı (ÇKA) 2018 yılı Mali Destek Programları kapsamında 4 farklı başlıkla 24 milyon liralık kaynakla bölge ekonomisi ve istihdamına katkı verecek.
ÇKA 2018 yılı Mali Destek Programları’nın tanıtım toplantısı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Vali Ali İhsan Su, AK Parti Milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İsmail Yağcı, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir, ÇKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, kurum, kuruluş yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
Toplantıda ilk olarak söz alan ÇKA Genel Sekreteri Altunsu, bu yıl 4 farklı başlıkla açılan toplam bütçesi 24 milyon TL olan mali destek programlarını bölge ekonomi ve istihdamına büyük bir katkı vereceğini söyledi. Altınsu, programda en büyük payın KOBİ’lere yönelik olduğunu belirterek, "Mali destek programlarından ilki Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Programıdır. KOBİ’lerin teknoloji ve yenilik kapasitelerinin geliştirilerek daha rekabetçi olmaları, katma değeri yüksek ürün geliştirebilmeleri, kurumsal araştırma ve teknoloji geliştirme kültürüne sahip olmaları, ulusal ve küresel değer zincirlerinin parçası haline gelebilmelerini amaçlayan program için ayrılan kaynak 9 milyon TL’dir. İkinci olarak, Çukurova Bölgesi’nin yüksek turizm potansiyelini harekete geçirerek sektörden elde edilen katma değerin yükseltilmesi ve turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi yoluyla bölgede yenilikçi ve sürdürülebilir turizmin geliştirilmesine katkıda bulunulmasını amaçlayan Turizmin Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programının bütçesi 5 milyon TL’dir. 3'ncü program olan Üretime Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Programı, Çukurova Bölgesi’nde sanayi ve hizmetler sektörlerinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve rekabet gücünün yükseltilmesi için bölgenin ar-ge, inovasyon ve girişimcilik kapasitesinin arttırılması ve eko-verimlilik uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik altyapıların geliştirilmesini amaçlamakta olup, ayrılan kaynak 5 milyon TL’dir. Son olarak, bölgedeki kırılgan kesimlerin sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilerek refah düzeylerinin artırılması, sosyal içerme politikalarının etkinleştirilmesi ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasıyla bölgesel kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlayan bir programımız daha bulunmaktadır. Kırılgan Grupların Güçlendirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programı adını taşıyan bu programın bütçesi de 5 milyon TL olmaktadır" dedi.


Vali Su da yaptığı konuşmasında, ÇKA’nın kurulduğu günden bugüne bölgenin kalkınmasında ve gelişmesinde çok önemli işler söyledi. ÇKA’nın hem Adana hem Mersin için öncelikleri belirlediğini ifade eden Vali Su, ÇKA’nın, bugüne kadar çeşitli konular ve değişik başlıklar altında açtığı hibe programları ile 223 milyon liralık bir kaynağı girişimcilerin istifadesine sunduğunu, sağlanan bu kaynakla hayata geçirilen projelerin Çukurova’nın gelişimine ivme kattığını dile getirdi. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasdemir ise, kalkınma ajanslarının bulundukları bölgelerde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydederek, kalkınma ajanslarının bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını gidermek, gelişme potansiyellerini ortaya çıkarmak ve buralara kamunun desteğini sağlamak üzere kurulduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından ÇKA Proje Uygulama Birim Başkanı A. Rifat Duran, hibe programı ile ilgili olarak teknik bir sunum yaptı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÇKA’dan 24 milyon TL kaynak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:18
 • Yatsı
  20:37
Sayfa Başı