DİYARBAKIR HABERLERİ

Cizre'deki gerginlik

AA / Aziz Aslan
20 Ocak 2015 - 14:25Son Güncelleme : 20 Ocak 2015 - 14:26

- İHD Genel Başkan Yardımcısı Sözen: "Cizre'de gerçekleştirilen olaylar çözüm sürecinin tıkanmasına yönelik girişim ve çabalardır"

AA / Aziz Aslan

DİYARBAKIR (AA) - İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Osman Sözen, "Cizre'de gerçekleştirilen olaylar çözüm sürecinin tıkanmasına yönelik girişim ve çabalardır" dedi.

Cizre'de yaşanan olaylarla ilgili incelemelerinin ardından hazırladıkları rapora ilişkin şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Sözen, ilçede son dönemde meydana gelen olaylarda 4'ü çocuk 6 kişinin öldüğünü hatırlattı.

Gelişmeler üzerine İHD'yi temsilen bir heyetin ilçeye giderek bazı temaslarda bulunduğunu dile getiren Sözen, "Yaşanan ölüm olayları hakkında neden etkili bir soruşturma yürütülmüyor? Dosyalara konulan gizlilik kararının gerekçesi neden paylaşılmıyor? Yaşam hakkına yönelik eylemler özellikle Cizre'de ve çocuklara karşı neden gerçekleştiriliyor? Müfettişlere soruşturmaya bu sorulara cevap bulmakla başlamalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

- "Failler yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır"

"1990'lı yıllarda JİTEM eliyle gerçekleştirilen yargısız infazların çoğu Cizre'de yapıldı. 2015'te de Cizre'de yaşanan ölüm olayları bilinçli bir politikayla devam ettiriliyor" ifadelerini kullanan Sözen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cizre'de gerçekleştirilen olaylar çözüm sürecinin tıkanmasına yönelik girişim ve çabalardır. Adli merciler delilleri hukuka uygun bir şekilde toplamalıdır. Delilleri karartmaya yönelik girişimlerde bulunanlar hakkında gerekli yasal takip yapılarak, failler yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır."

Sözen, yaşanan olaylarla ilgili sorumluların bulunması için siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir araştırma komisyonunun kurulması gerektiğini dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Cizre'deki gerginlik hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 14 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cizre'deki gerginlik haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:47
  • Guneş
   05:32
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı