Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cizre'de öğrenci yurduna saldırı

  Ercan KALAY/ŞIRNAK, (DHA)
  28 Mayıs 2011 - 15:47Son Güncelleme : 28 Mayıs 2011 - 15:49

  ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde dün gece bir grup gösterici özel öğrenci yurduna molotoflu saldırıda bulundu. Binanın penceresi alevler içinde kalırken, paniğe kapılıp kaçan öğrencilerden 3’ü hafif yaralandı. İlçeyi savaş alanına çeviren göstericiler, polis tarafından havaya ateş açılarak dağıtıldı.

  SALDIRIDAN FOTOĞRAFLAR

  Cizre’de akşam saatlerinde yaklaşık 30 kişilik grup, İdil Karayolunu barikatlarla trafiğe kapatıp, gösteri yaptı. Göstericiler Dörtyol Kavşağı’nda bulunan bir market ile içeride öğrencilerin bulunduğu öğrenci yurduna molotof kokteyi ve havai fişeklerle saldırdı. Tutuşan molotof kokteyleri nedeniyle yurt penceresi alevler içinde kaldı. Alevler nedeniyle yurtta bulunan öğrenciler büyük panik yaşadı. Korku içinde sağa sola kaçmaya çalışan öğrencilerden 3’ünün hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Alevler, çevredekiler tarafından yangın tüpleri ile söndürüldü.

  İlçeyi savaş alanına çeviren göstericilere polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Polis, kendilerine taş, molotof ve havai fişek atan göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Ara sokaklara kaçan göstericileri yakalamak için çalışmalar sürdürülüyor.

  ŞIRNAK VALİLİĞİ: ÖĞRENCİ YURDUNA SALDIRI OLDUKÇA MANİDAR

  ŞIRNAK Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Cizre İlçesi’nde dün akşam özel bir öğrenci yurduna yapılan ve 3 öğrencinin yaralanmasına neden olan molotoflu saldırının "oldukça manidar" olduğu belirtildi. Saldırıyı nefretle kınayan valilik, yaralı 2 öğrencinin taburcu edildiğini ve 1’inin tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

  Cizre’de dün akşam saatlerinde yaklaşık 30 kişi, İdil Karayolu’nu barikatlarla trafiğe kapatıp, Dörtyol Kavşağı’nda bulunan bir market ile içeride öğrencilerin bulunduğu sırada özel öğrenci yurduna molotoflu saldırı düzenledi. Saldırıda yurt penceresi alevler içinde kalırken, içeride büyük panik yaşayan öğrencilerden 3’ü yaralandı. Polis, ilçeyi savaş alanına çeviren göstericileri havaya ateş açarak ve tazyikli su sıkıp ile gaz bombası atarak dağıttı. Göstericiler, ara sokaklara kaçtı. Yurdun penceresini saran alevler çevredeler tarafından söndürüldü.

  Şırnak Valiliği, olayla ilgili bir açıklama yaparak, molotoflu saldırıda yaralanan 2 öğrencinin taburcu edildiğini, 1’inin de hastanede tedavisini sürdüğünü bildirdi.

  Valilik, saldırıya uğrayan yurtta kalan öğrencilerin büyük çoğunluğunun İmam Hatip Lisesi öğrencisi olduğunu belirterek, saldırının, toplumsal huzuru bozma ve kargaşa ortamı oluşturmayı amaçlayan kişiler tarafından yapıldığını ifade etti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Cizre ve çevresinde maddi durumu iyi olmayan ve çoğunluğu kırsal kesimden gelen öğrencilerin burslu olarak barındığı öğrenci yurduna yönelik bu saldırı oldukça manidardır. Cizre ve Cizreliye, yöre insanının değerlerine, kültürüne karşı kin ve nefret duyan, yörenin çocuklarına eğitim verilmesini istemeyen, üstelik nefret dolu saldırılarını gerçekleştirirken hiçbir olayın farkında olmayan çocukları da kullanan ittifak halindeki şer ve karanlık odakların bu tür eylemleri, demokrasi, hukuk ve kardeşlik ortamından rahatsız olduklarının ve bu ortamı bozmaya çalıştıklarının açık ifadesidir. Saldırıyı nefretle kınıyoruz. Saldırının faillerini yakalamaya yönelik çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı