Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cizre'de 2 korucuya işgal davası

  Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)
  24 Şubat 2011 - 14:45Son Güncelleme : 24 Şubat 2011 - 14:45

  ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde 1993 yılında öldürülen Beşir Bayar’ın evine ve eşyasına el koydukları iddia edilen Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın akrabası 2 korucu hakkında dava açıldı. ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde 1993 yılında öldürülen Beşir Bayar’ın evine ve eşyasına el koydukları iddia edilen Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın akrabası 2 korucu hakkında dava açıldı.

  Şırnak’ta 1993-95 yılları arasında işlenen 20 cinayetten sorumlu tutulan ve aralarında Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak ile itirafçıların da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın bazı tanıkları Beşir Bayar adlı bir kişinin, PKK’ya yardım ettiği iddiasıyla, Kamil Atak’ın emrinde bulunan bir korucu tarafından evinden alınarak öldürüldüğünü gündeme getirmişti. Tanıklar, çatışma süsü verilen olayın ardından Bayar’ların evine ve eşyalarına da korucular tarafından el konulduğu öne sürmüştü.

  1993 yılında meydana gelen olayla ilgili soruşturma dosyası, Cizre’deki ‘faili meçhul’ cinayetlerle ilgili dava açılması üzerine yeniden raftan indirildi. Soruşturmanın ardından halen evi kullanan Mehmet Özkan ve daha önce oturan Abdullah Nayır adlı geçici köy korucuları hakkında dava açıldı.

  Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak iki korucu hakkında, ’Hakkı olmayan yere tecavüz’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı