Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cizre’de sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sürüyor

  Ramazan İMRAĞ/CİZRE (Şırnak), (DHA)
  07.09.2015 - 15:00 | Son Güncelleme: 07.09.2015 - 15:00

  ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde cuma akşamı uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı devam ederken, bugün de ilçenin birçok mahallesinde patlama ve silah sesleri duyuldu.

  HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Cizre’deki milletvekillerinden 1’i çocuk 3 kişinin öldüğünü iddia etti. Olayların başladığı günden bu yana Cizre İlçesi’nden Şırnak’a tedavi için 10 yaralı getirildi.  Cizre İlçesi’nde yuvalanan ve güvenlik güçlerinin girişini engellemek için sokaklara hendekler kazan PKK’ya karşı cuma akşamı sokağa çıkma yasağı konularak başlatılan operasyon üçüncü günde devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı ile birlikte ilçedeki telefon ve internet iletişimi kesilirken, ilçeye elektrik de verilmediği belirtildi.

  Cizre'da sokağa çıkma yasağı


  Yetkililer halkın gıda ve her türlü ihtiyacının karşılandığını açıkladığı Cizre’de açılan fırın önünde ekmek kuyruğu oluştu. Çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde, güvenlik güçlerine direnen grupların sokakları perdelerle kapattığı görüldü. Çatışma sırasında park halindeki bir çok araca da kurşun isabet etti.

  BULDAN'DAN '3 KİŞİ ÖLDÜ' İDDİASI

  HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Cizre’de partilerinden 10 milletvekilinin bulunduğunu, onlardan bilgi almaya çalıştıklarını söyledi. Milletvekillerinden aldıkları bilgilere göre çatışmalarda 1’i bebek 3 kişinin öldüğü öne süren Pervin Buldan, mahallelere ambulans gönderilmediği için cenazelerin evlerde ve camide tutulduğunu iddia ederek, milletvekillerinin de defin işlemi için girişimlerini sürdürdüğünü söyledi.

  Cizre’de yiyecek ve su sıkıntısının baş gösterdiğini söyleyen Buldan, uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için İçişleri Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı nezdinde görüşmelerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

  HOPARLÖRLERDEN “HAYVANLARINIZI DAĞA GÖTÜRMEYİN” ANONSLARI

  AĞRI Valiliği üçüncü kez 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen PKK'nın yuvalandığı Ağrı’nın Tendürek Dağı'nda askeri hareketlilik görülüyor.

  Valilik, 2 ve 19 Ağustos ile 4 Eylül tarihlerinde 15'er günlük devreler halinde Ağrı ile Tendürek Dağı'nı, düzenlenecek operasyonlarda sivil halkın zarar görmemesi için 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan etti. Tendürek Dağı'nın karşısında bulunan hakim tepelere tanklar yerleştirildi. Helikopterlerin sürekli üzerinde uçtuğu Tendürek Dağına, karadan ve havadan operasyonlar yapılıyor.

  Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen Tendürek Dağı'nda koyunlarını otlatanlar çevre köylüler için son uyarı, cami hoparlöründen yapıldı. Doğubayazıt İlçesi'ne bağlı Somkaya Köyü Camii imamı, bu sabah saatlerinden itibaren hoparlörden sık sık anonslar yaptı. Tendürek Dağı'nın Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildiğini anımsatan imam, köylülerle çobanların can ve mal güvenliği nedeniyle koyunlarını dağa götürmemesi istendi. Uyarılar üzerine Tendürek Dağı'nda otlatılan koyunlar indirildi. Yusuf İBA/DOĞUBAYAZIT(Ağrı),(DHA)

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı