Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cizre’de bağımsız gözlemci heyeti acilen kurulmalı

  Bayram KAPLAN / DHA
  18.01.2015 - 01:54 | Son Güncelleme: 18.01.2015 - 00:14

  ŞIRNAK'ın İdil ilçesinde amatör İdil 1937 Spor'un futbolcularıyla kahvaltı yapan HDP Milletvekili Hasip Kaplan, Cizre ilçesindeki olayların görünenden de vahim olduğunu, hem kendi partileri hem hükümetin açıklamalarına rağmen olayların durmadığını anlattı.

  Kaplan, şunları söyledi: "Cizre'de yaşanan olaylar hep provokasyon kavramını ortaya getiriyor. Ama bu güç güvenlik güçlerinin içinde mi, başka güçler mi, yoksa dışarıdan başka güçler mi geldi? Böyle bir durum karşısında acil olarak bağımsız bir heyetin, Cizre'de daha vahim olaylar olmadan oluşturulması gerekir. Farklı yabancı ajanların da olabileceği ihtimali gözetlenerek Irak ve Suriye'deki çatışmalar da dikkate alınarak her türlü unsurun ve tahrikin provokasyon da olabileceği dikkate alınarak Çözüm Süreci’nin selameti açısından çok hızlı bir şekilde bağımsız, tarafsız bir gözlemci heyetin kurulması gerekir. Bu kurulun derhal Cizre'ye giderek çalışma yapması lazım.
  OLUMSUZ ATAMA
  Son olaylarda yeni atanan Emniyet Müdürü'nün bağlantısı konuşuluyor. Tabii ki bu kadar problemin olduğu bir ilçeye çok olumsuz ve zamansız bir atamadır bu. Fakat rapor almış, gelmiş 1-2 gün sonra gitmiş. Çözüm Süreci’ni en çok zorlayacak nokta Cizre'dir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı