« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çizgideki Yıldırım

90’ıncı dakikadaki kritik penaltı kararında, Caner’in Umut’a çelmesini iyi yakalayan çizgi hakemi Bülent Yıldırım, 6 hakemli sistemin geleceği için umut verdi. Pozisyon da tereddüt eden Cüneyt Çakır, Yıldırım’ın uyarısyla beyaz noktayı gösterdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

DAHA önce UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde denenen, EURO 2012’de de uygulanan 6 hakemli sistemin ilk kez uygulandığı maça bir çizgi hakemi damgasını vurdu... Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi 3-2 mağlup ederek Süper Kupa’yı kaldırdığı maçın kaderini 90’ıncı dakikada verdiği doğru penaltı kararıyla çizgi hakemi Bülent Yıldırım çizdi...

Karşılaşmanın 90. dakikasında Caner Erkin’in ceza sahasının sağında Umut Bulut ile girdiği mücadelede çizgi hakemi Bülent Yıldırım orta hakem Cüneyt Çakır’ı uyararak penaltı kararında etkili oldu. Pozisyonda önce tereddütte kalan Cüneyt Çakır, Yıldırım uyarısıyla hareketin ceza sahası içinde olduğunu Çakır’a iletti.

/images/100/0x0/55ea62fef018fbb8f87c9982

Özel başvuru ile talep ettiler

6 hakemli sistemin ilk kez bu finalde uygulamaya koyulmasının ise ilginç bir perde arkası var... Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Süper Kupa maçında böyle bir uygulamaya gitmeye niyeti yoktu. İki ezeli rakip Galatasaray ile Fenerbahçe’nin maçın öncesinde TFF’ye yaptığı özel başvuru ile bu isteklerini ilettikleri ve iki kulübün isteği sonrası altı hakemli sistemin uygulanmasına karar verildiği öğrenildi.
Kaderin bir cilvesi mücadelede son sözü iki takımın da istediği uygulamayla görev alan bir çizgi hakemi Bülent Yıldırım söyledi... Bu arada pozisyon, 6 hakemli sistemin Türkiye’deki geleceği için de umut verdi...

Onlardan kaçmıyor

Cüneyt Çakır ve hakem arkadaşları EURO 2012’de de verdikleri kritik kararla gündem yaratmışlardı. Şampiyona’da C Grubu’nda İtalya ile İrlanda arasında 18 Haziran’da oynanan karşılaşmada İtalya’nın 35. dakikada Antonio Cassano’nun kafa vuruşuyla kazandığı nizami golü yöneten Cüneyt Çakır bu kez yardımcısı Bahattin Duran’ın uyarısıyla golü vermişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler