Citigroup, Türkiye’de ilk kez ‘Türk Başkan’a geçti, Serra Hanım’ı dünyada 6’ncı yaptı

Hürriyet Haber
05.08.2009 - 09:36 | Son Güncelleme:

30 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Citigorup, Steve Bideshi’nin ülkesi Trinidad’a dönmesi üzerine, Citibank A.Ş. Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nu ‘ilk Türk Başkan’ olarak seçti. Serra Akçaoğlu, Citigorup bünyesinde 92 ülke içindeki 6’ıncı kadın başkan oldu.

CITIGROUP, Türkiye’de ülke başkanlığına Citibank A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Serra Akçaoğlu’nu atadı. Beş yıldır Citibank Türkiye’nin Ülke Başkanlığı görevini yürüten Steve Bideshi’den görevi devralan Akçaoğlu, 30 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Citibank’ın ilk Türk Başkanı oldu.

9 yıldır Citibank’ta

Bankacılığa 1986 yılında başlayan Serra Akçaoğlu, 14 yıllık Manufacturer’s Hanover Bank; Chemical Bank ve Koçbank tecrübesinin ardından 2000 yılında Citibank’a Ticari Ürünlerden Sorumlu Bölüm Başkanı olarak katıldı. 2002 yılında Citi Türkiye ve İsrail Bölgesi Ticaret Finansmanı, Nakit Yönetimi ve Menkul Kıymet Saklamadan Sorumlu Bölüm Başkanlığı’na getirildi. Serra Akçaoğlu 2005-Ağustos 2007 arasında merkezi Londra’da bulunan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ticari Ürünler Bölge Başkanlığını yürüttü. Serra Akçaoğlu bu pozisyonu sırasında 50 ülkedeki ticari finansman ve ticari ürünlerin bölgedeki stratejisi, yeni ürün geliştirilmesi, ve konumlanması sorumluluklarını üstlendi.

İlk Türk müdürdü

Serra Akçaoğlu, 1 Ağustos 2007’de Türkiye’ye dönerek Citi Türkiye Ticari Bankacılık Başkanı oldu. 2008 yılında Citibank Türkiye’nin ilk Türk Genel Müdürü olarak atanan Serra Akçaoğlu bu görevinin yanında Citibank A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürütüyor. Boğaziçi Üniversitesi İdari İdari Bilimler Bölümü mezunu olan Akçaoğlu, Türkiye’de toplam 45 şubesi bulunan bin bankayı yönetecek. Türkiye’deki faaliyetlerine 1975 yılında kurumsal bankacılık hizmetleri ile başlayan Citi, 90’lı yılların ikinci yarısından bu yana hem bireysel hem de ticari bankacılık hizmetleri sunuyor. 2007 yılında yüzde 20 hisse alarak Akbank’a stratejit ortak olan Citi, aynı yıl Opus Menkul Değerler’i alarak Citi Mankul Kıymetler olarak Türkiye’de menkul kıymetler hizmeti sunmaya da başladı.

92 ülkede 6’ncı kadın

Citigroup bünyesine 2000 yılında katılan Yeni Ülke Başkanı Serra Akçaoğlu, Genel Müdürlük görevini ve Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürecek. Bu atama ile birlikte Serra Akçaoğlu, Citigroup’un dünya çapındaki 6’sı kadın, 92 ülke başkanından biri oldu. Aslında Citigroup, 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Bazı başkanlar birden fazla ülkeden sorumlu olduğu için 92 başkan bulunuyor.

Mills: Citibank’ı Türkiye’de büyütecek

SERRA Akçaoğlu’nun atamasının ardından bir açıklama yapan Citi Batı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika CEO’su Bill Mills, şunları söyledi: “Serra Akçaoğlu’nun Citibank Türkiye Ülke Başkanlığı görevine atanmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Serra Akçaoğlu liderliğinde Citibank’ın Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmek ve büyütmek konusunda büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.”

Bideshi Trinidad’da Maliye’ye danışman oldu

CITIBANK Türkiye’nin Ülke Başkanlığı’nı 5 yıl yaptıktan sonra bu görevi Serra Akçaoğlu’na devreden Steve Bideshi, ülkesi Trinidad&Tobogo’ya dönme kararı aldı. Kariyerine 1982 yılında Citi’de kurumsal bankacılıkla başlayan Bideshi, 1994 yılında Trinidad’da, 2004 yılından bu yana da Türkiye’de alke yöneticiliği yaptı. Bideshi’nin Citibank’tan ayrılma nedeni, ülkesinde maliye bakanlığı ve Merkez Bankası’nda danışmanlığı üstlenmesi oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı