Citibank’la mutluyuz KOSGEB’de ‘uyumadık’

Hürriyet Haber
12 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2011 - 09:19

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Citibank bizimle, biz Citibank’la mutluyuz. Önümüzdeki günlerde Citibank’la ses getirecek bir projenin duyurusunu yapacağız” dedi. Akkurt, KOSGEB kredileri konusunda, “Garanti Bankası öğlen çalıştı, öne geçti” yorumuna, “Arkadaşlarımız uykudan fedakarlık ederek çalıştı. KOSGEB’in internet altyapısına bakmak gerek” yanıtı verdi.

AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt, bankada yüzde 20 hissesi bulunan Citibank’ın Türkiye’den çıkmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Citibank bizden, biz onlardan memnunuz ve mutluyuz. İki taraf da birbirinden güç alıyor. Yakında birlikte ses getirecek bir projenin duyurusunu yapacağız” dedi. Akkurt, KOSGEB kredilerinde açık ara öne geçen Garanti Bankası konusunda yapılan, “öğlen çalıştı, işi kaptı” yorumuna, “Bırakın öğlen yemeğe çıkmayı, arkadaşlarımız uykudan fedakarlık ederek çalıştı. Buna rağmen bir bankanın arayı o kadar açmasını öğlen çalışmaya bağlamak mümkün değil. KOSGEB’in internet altyapısına iyi bakmak gerekiyor” yanıtı verdi.
Ses getirecek 2 proje
Ziya Akkurt, “Citibank’ın Akbank’taki hisselerini satması söz konusu mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Citibank, gelişmekte olan ülkelerde başta Türkiye olmak üzere varlığını devam ettirmek istiyor. 2006’da anlaşmayı imzaladık. 2007’de gerçek anlamda yürürlüğe girdi. O günden bugüne bayağı mesafeler kat ettik. Yakında da bayağı ses getirecek bir iki tane projeyi açıklayacağız. Citibank, özellikle Akbank ile yurt içi piyasada, Akbank da uluslararası piyasada Citibank ile hareket etmekten büyük mutluluk duymakta ve bundan büyük güç almakta.”
Acı yakıştırmalar var
Akkurt, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün KOSGEB kredileri konusundaki, “Garanti Bankası öğlen de çalıştı, büyük payı topladı” sözlerinin hatırlatılması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “KOSGEB konusunda, sanki bir bankanın dışında diğer 17-18 banka, öğle tatillerinde çalışmadı, herkes kafelerde gidip oturdu, yemek yedi gibi hava yaratıldı. Bunlar bana göre Türk bankacılık sektörüne yöneltilen çok acı yakıştırmalardır. Bırakın öğle yemeği, arkadaşlarımız uykularından dahi fedakarlık ederek KOSGEB kredilerinde birşeyler yapmaya çalıştılar. Benim gördüğüm kadarıyla KOSGEB böyle bir işe girmeden önce kendi internet altyapısını test etmeliydi. KOSGEB eğer bir hata yaptıysa ‘evet, ben hata yaptım, altyapım yetersizdi’ diye çıkıp açıkça söyleyebilmesi gerekir. Eğer herhangi bir negatif müdahale yok ise.”
Kimse zorla borçlandırılmıyor
Dövizle borçlananların yaşadığı sıkıntılarla ilgili bir soru üzerine “Ben hiç kimseye zorla döviz kredisi aldırıldığına inanmıyorum” diyen Ziya Akkurt, şöyle konuştu: “Bankacılar tavsiyelerde bulunmuşlardır, insanlar da almışlardır. Eğer hala 1994’teki krizden ders alınmamışsa. Bu milletin geçmişinde Kastelli olayı vardır. Bu yüzden her defasında bir problem yaşadıklarında üçüncü tarafı suçlamaya devam edeceklerdir.”

Munzam karşılığa faiz verilmemesi 2 milyar liralık kaynağı götürür

DÜNYADAKİ gelişmelerin Türkiye’de finansal istikrarı etkilememesi için zorunlu karşılıklar ve KKDF artırımı gibi önlemler alındığını hatırlatan Ziya Akkurt, makro anlamda bakıldığında bu düşünülenlerin doğru gibi göründüğünü, fakat bunun farklı yansımasının da görülebileceğini söyledi. Akkurt, “Özellikle munzam karşılıklara faiz verilmemesi, finans sektöründen yaklaşık 2 milyar TL civarında bir kaynağın yok olması anlamına gelir ki, bu bankacılık sisteminin kârlılığını negatif etkilemiştir. Konjonktür düzeldikçe bu kararların tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz” dedi. Akkurt, alınan önlemlerden sonra 2011’de yaklaşık yüzde 21-23 bandında bir kredi büyümesini, tüketici kredilerinin payının belki bir puan daha yükselerek yüzde 35 seviyelerine gelmesini beklediğini aktardı. Akkurt, enflasyon öngörülerinin yüzde 5.5-6 olduğunu, gösterge faizin de yüzde 7 civarında kalabileceğini belirtti.

Hasankeyf’te kredi verdiğimiz yer Hazine

YAPILACAK baraj nedeniyle çevrecilerin büyük tepkisini çeken Hasarkeyf projesine kredi verilmesine ilişkin bir soru üzerine Ziya Akkurt, şu yanıtı verdi: “Hasankeyf konusunda biz krediyi özel kuruluşlara vermiyoruz. Hazine’ye veriyoruz. Bu konuda Garanti Bankası ile bize yapılan bazı ithamları haksız buluyorum. Ama bundan ders almadık mı? Aldık. Bizler devletin, altına mührünü bastığı ÇED raporuna göre hareket ediyoruz. Eğer bunun kriterlerinde uygunluk yoksa ilgili mercilerin düzeltilmesini bekleyebiliriz.”

Türkiye’nin notu seçimden önce bile artabilir

TÜRKİYE’ye yatırımların artacağını, özellikle yabancı yatırımların gelmesini beklediğini dile getiren Ziya Akkurt, şunları söyledi: “Büyük ihtimalle Türkiye bu sene yatırım reytingini alacak. Bütün bunlar tabii ki tabloyu çok fazla değiştirecek. Benim gördüğüm kadarıyla seçimden önce bile reyting artışı gelebilir. O yüzden seçimlerin sonucunun pek önemi olmayabilir. Dünyada zaten 3 tane reyting şirketi kaldı. Üçü de reytingi artıracak diye tahmin ediyorum.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı