Citibank: Finans dünyası Türkiye'ye destek olacak

Hürriyet Haber
13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından Citigroup'un Başkan Yardımcısı William Rhodes, uluslararası finans toplumunun Türkiye'ye destek olacağını söyledi. Rhodes, ‘‘Citibank, Türkiye'ye kredi açmakla kalmayacak, yatırımlarını da artıracak’’ dedi.

ABD'nin önde gelen finans kuruluşlarından Citigroup Başkan Yardımcısı William Rhodes, ‘‘Uluslararası finans toplumunun Türkiye'ye destek olacağını’’ bildirdi. ‘‘İnsanlar, Türkiye'nin reform programını, IMF ile yaptığı anlaşma çerçevesinde gerçekleştireceği konusunda iyimserler’’ diye konuşan Rhodes, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Citibank'ın Türkiye'ye kredi açmaya devam etmekle kalmayacağını, bu ülkedeki yatırımlarını artıracağını da vurguladı. Rhodes, ‘‘Türk hükümetinin, yerel bankalardaki yabancı ortaklığının artırılmasını kabul etmesinin bu uygulamayı kolaylaştıracağını’’ belirtti.

Konuya ekonomi sayfasında geniş biçimde yer veren New York Times, uluslararası bankaların bu kararının, Türkiye'ye 10.4 milyar dolar kredi vermeyi kabul eden IMF'nin çabalarına destek oluşturduğu kaydediliyor.

TÜRKİYE KURTARILMALI

IMF geçen hafta Türkiye'ye 7.5 milyar dolar yeni kredi açmayı, önceki anlaşma kapsamında da 3 milyar dolar vermeyi kabul etmişti. New York Times, ‘‘Türkiye'nin kurtarılmasının sadece bu ülke açısından değil, yatırımcıların, öteki kalkınan pazar ekonomilerine olan güvenlerini kaybetmemeleri açısından da hayati önem taşıdığına’’ dikkat çekti.

Türkiye ile birlikte Arjantin'de de geçen hafta ciddi finansal sıkıntılar yaşanmıştı. Her iki ülkeye de bu ayın sonuna doğru vaad edilen kredilerin ulaşması bekleniyor.

İhracata yönelik olan Türkiye ve Latin Amerika ülkelerindeki sıkıntıların, Amerikan ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması ve hisse senetlerinin yoğun satışından kaynaklandığı öğrenildi. Amerikan gazetesi, ‘‘Ecevit hükümetinin, IMF desteğiyle gerçekleştirmeye çalıştığı programın, ekonominin Avrupa standartlarına yükseltilmesini ve Türkiye'nin AB'ye katılmasını kolaylaştırmayı öngördüğünü’’ yazdı.

Buna karşılık uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ‘‘Moody's Yatırım Hizmetleri’’ bölümü Türkiye'nin yaklaşık bir yıl içinde ödemesi gereken 25 milyar dolar borcu bulunduğuna dikkat çekiyor. New York Times, ‘‘Türkiye'nin dış borcu her ne kadar orta düzeyde ise de, dış krediler olmadan bankaların nakit sıkıntısına düşebileceklerini’’ bildirdi.

Türkiye için en düşük faizi uygulayacak

TÜRKİYE'nin, 3 ve 4. dönem gözden geçirme toplantılarının ardından IMF'ye vereceği ek niyet mektubunun, kurum ile varılacak mutabakat çerçevesinde, Fon'un 21 Aralık'taki yönetim kurulu toplantısından önce açıklanabileceği belirtildi. IMF yetkilileri, Türkiye'ye sağlanacak 7.5 milyar dolarlık ek kredinin faizinin, kamuoyunda tartışıldığı gibi yüksek olmasının beklenmediği söylediler. Kredinin şartları, 21 Aralık'ta yapılacak IMF yönetim kurulu toplantısında kesinleşecek. Genelde ek rezerv kolaylıklarında, IMF'nin uyguladığı SDR (özel çekme hakkı) faiz oranının üzerine artı 4 puan eklendiğini belirten yetkililer, şu anda IMF'nin uyguladığı faiz oranının 4.80 civarında olduğunu hatırlatarak, Türkiye'ye sağlanacak ek kredinin faizinin de SDR+3 puan üzerinden yıllık 7.80 civarında olmasının beklendiğini kaydettiler. Böylece, IMF, Türkiye'ye vereceği kredide SDR'nin üzerine ekleyebileceği en az faizi koyacak.

Bu arada önceki gün Frankfurt'ta 30 kadar uluslararası banka ile biraraya gelen Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel ve IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, bugün de ABD'li bankalarla toplanıyor.

ABD'deki finans çevrelerini bilgilendirmeye yönelik, New York'ta gerçekleştirilecek toplantının ev sahipliğini ise Citibank yapacak. Yetkililer, Türkiye'nin tanıtımına dönük bilgilendirme toplantılarına devam edileceğini, ancak şu anda bir programın belli olmadığını söylediler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı