"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Çıta yükseltilmeli

SEÇİM takviminin işlemeye başlamasına 2 ay, seçimlere ise 5 ay gibi kısa bir zaman kaldı.

Sürecin işleyişi güzel Gölbaşımızın da geleceğine yön verecek, ışık tutacak. Bahsi geçen seçim sürecinde gelecekte yıldız adayı olarak gözüken üç-beş yerleşim alanından birisi olarak ilçemizde göreve talip olanlarında bu yükü taşıyacak güçte, yetenekte, bilgide, ufukta olmaları, devlet deneyimi ile geleceği planlamayı hedef seçecek kadar da deneyimli olmaları gerekiyor. Kısacası çıtanın yüksek tutulması gerekiyor. Ben bu anlamda bir Gölbaşı sever olarak medeni cesaret gösterip yönetmeye aday adayı olarak talip olanları candan kutluyorum. Beni umutlandırıyor. Ülke genelinde siyaset yapan partilerimizin ilçemizde teşkilatlanıp siyaset üretenlerinden sadece AKP ve MHP de ciddi bir aday yarışı gözleniyor. Bunlardan MHP aday adaylığında zengin seçenekler ortaya koydu. Yakup Odabaşı, Namık Kemal Doğan, Fehmi Kandemir, Bilal Apaydın, Yüksel Güler, Mahmut Erdem gibi. Onların arasında devlet deneyimi olan Prof Dr. Mevlüt Karakaya gibi isimleri de görmek isteriz. AKP’de adları anılan Fatih Duruay, Yüksel Özbek, Oğuz Yücel, Ahmet Dinç, Nasır Haşlak, Ertuğrul Kuyrukçu gibi isimlerin yanına Devletin her kademesinde il müdürlüğünden genel müdürlüğe kadar görev alan Murat Beybalta’yı da görmek isteriz.

CHP’ye gelince henüz meydana hiç kimse çıkmadı. CHP’nin de seçimlerde başarılı olabilmesi için Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Özgün Ökmen’i mutlaka ikna etmesi gerekir. Onun yolunun açılması gerekir.

Devlet deneyimiyle, Gölbaşı’nı, Ankara’yı iyi tanımasıyla 60 km uzaklığa kadar erişen coğrafyada çıtanın yüksek tutulması tüm siyasi partilerin görevi olmalı. Bölgeyi, bölgenin ekonomisini, kültürünü, coğrafyasını, gelecek analizini akışını belirleyecek kadar dokuyu iyi bilerek çözümler, projeler üretebilecek vasıflara haiz olması gerekir.

Gölbaşı, Çankaya’nın rakibi ve onu geçecek ufukta Belediye Başkanına ihtiyaç var. Bu görev çok önemli ve onurlu bir görev. Kimse de bu görevden kaçma, küçük görme hakkına sahip değil. Ufuksuz, silik, küçük düşünen ölçüsünü küçük bir taşra kasabası çıtasında düşünen, kişisel ikbal peşinde değil ikbali zaten var olan, sevilen sayılan, kendini Gölbaşılı hemşehrilerine adayan isimlere ihtiyacımız var. Haydi göreve... Talip olanların medeni cesaretlerinin tekrar candan kutluyorum.

Hulusi GÜRPINAR-Gölbaşı Karma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

İşte ’Cezaevleri Raporu

1 Ocak-30 Eylül 2008 tarihleri arasında Türkiye’de bulunan cezaevlerinden İHD Genel Merkezi’ne ve 29 İHD şubesine yapılan başvurular ile basının taranması sonucu hazırlanan ’Cezaevleri Raporu’na göre Ocak-Eylül 2008 döneminde Türkiye’deki cezaevlerinde 26 kişi yaşamını yitirmiş, değişik kategorilerde toplam 2.110 ihlal yapıldığı tespit edilmiştir.

Raporda ihlal kategorileri şöyle sıralanıyor:

Cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kalanlar 238, sağlık ihlal hakkı 370, beslenme ve fiziki koşullardan doğan ihlaller 44, disiplin soruşturmaları nedeniyle yaşanan ihlaller 918, Kürtçe konuşma ve haberleşme önündeki engeller 171, sevk uygulamaları konusunda yaşanan ihlaller 30, keyfi uygulamalar (kitap, mektup vb. yasaklamalar) 181, 45/1 nolu genelge ve uygulaması(Tecrit) 46, diğer ihlaller 112, toplam 2.110 başvuru.

Cezaevlerinde ocak-eylül 2008 döneminde yaşamını yitirenler 26 kişi (en son Engin Ceber, Metris’te gördüğü işkence sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını bitirdi)

Siteler’e sokak levhası konulmak niye akla gelmez

SON
üç aydır işyerimiz ve evimizde tadilatta olduğu için, hemen hergün Siteler’e alışveriş yapmak, malzeme almak,sipariş vermek için gidiyoruz.

Aradığımız adresleri epeyce arayıp sora, sora (Bağdat bulunurmuş) güçte olsa en sonunda bulabiliyor ve gerekli malzemeleri alıyoruz.

Anlamadığım aklımın almadığı olay, aralarında Ankara’nın hatta Türkiye’nin en büyük esnaflarınında bulunduğu sitelerin hemen, hemen hiçbir cadde ve sokağında levha yok, sadece sokak levhası değil kapı numaraları dahi yok.

Tamam Belediyenin görevi olabilir, belediye yapmıyor diye sizin müşterilerinizi bu şekilde perişan etmeye hakkınızda yok.

Sitelerin tüm girişlerine bir harita panosu, cadde ve sokaklarına levha, kapı üzerinede numara yazmak, herhalde hiçbirinizi batırmaz.

Recai IR

Hayvancılık yerde sürünürken bu kadar veteriner fakültesine ihtiyaç var mıdır?

TÜRKİYE Cumhuriyeti Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Bildirgesinden:

Balıkesir Üniversitesi bünyesinde de Veteriner Fakültesi açıldı.

Böylelikle sayısını bile artık takip edemediğimiz Fakülte sayısı

20 küsürlere geldi. Yakında AB ülkelerinin toplamına ulaşarak, rekor kırarsak şaşmayın...

İller bitince herhalde ilçe ve köylerde de Veteriner Fakültesi açılacak!

Altyapı nerede, akademisyenler nerede, laboratuvarlar nerede,uygulama çiftlikleri, hayvan hastanesi nerede? Dünyanın en zor ve en pahalı eğitim/ öğretimlerinden birisi olan Veteriner Fakültelerinin böylesine kolaylıkla açmak nasıl oluyor acaba?

Madem ülkenin yeni Veteriner Fakültelerine ihtiyacı varsa niye yüzlerce veteriner hekim işsiz! Hayvancılık niye yerlerde sürünüyor, günden güne niye hayvan sayısı azalıyor, niye ahırların/kümeslerin kapısına kilit vuruluyor.

Gökçek’in seçim yükü ağır

BİLKENT 3. Etap
’ta oturmaktayım. Burada çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Yıllardır ulaşım bakımından sıkıntı çekmekteyiz. Bilkent 3. Etap’dan, Kızılay’dan saat başı otobüs kalkmaktadır. Otobüs kalktığı andan itibaren çok kalabalık olmaktadır. Bu durumdan yaşlılar ve hamile bayanlar olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca Kızılay’dan otobüsün kalkış saatleri düzensizdir. 3.Etap’ta bulunan son durak ise Ufuk Çarşısı’nın önündedir. Dolayısıyla daha ileride oturan vatandaşlarımız sıkıntı çekmektedir. Son durağın 3-4 kilometre ilersinde yerleşim yerleri bulunmaktadır ve bu mesafeyi maalesef yürümek zorunda kalıyoruz. Sorunlarımızı çözmesini defalarca Büyükşehir Belediyesi’ne yazmamıza rağmen henüz net bir cevap alamadık. Melih Gökçek oğlunu Çankaya Belediyesi başkanı yapmak için uğraşıyor ancak sorunlarımızı çözmüyor. Seçim zamanı bizden hangi yüzle oy isteyecek?

Mehmet Aykut BAŞTAŞ
X