Gündem Haberleri

  Cisco, ağ teknolojileriyle binaları akıllandırıyor

  Hürriyet Haber
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugünden inşa edilen binalarda teknolojik gelişimlerin göz ardı edilmesi, yeni çıkan teknolojilerin adaptasyonu sırasında ilk yatırım maliyetinin kat kat üzerine çıkılması sonucunu doğurabiliyor. Cisco’nun akıllı bina çözümleri teknolojik yatırımlar için gerekli maliyeti ve zahmeti azaltırken, bina sakinlerinin yaşamına değer ve fırsat katıyor.

  Akıllı binalar fark yaratıyor

  <ı>1Optik ağlar: Optik ağ altyapısı yapım aşamasında binaya entegre edilebilir. Böylece kiracılar, yüksek bağlantı maliyetleri ve zaman gerektiren kablolama süreçlerinden kurtularak yüksek hızlı İnternet erişimine sahip olabilirler.

  <ı>2Kablosuz erişim: Binanın çeşitli yerlerine yerleştirilecek kablosuz erişim noktalarıyla kablosuz bağlantı olanağı sağlanabilir.

  <ı>3IP Telefonu servisleri: Geleneksel telefon sistemleri yerine ağ tabanlı IP telefonları kullanılabilir. Böylece bina içinde yüksek kaliteli ses iletişimi, telefon bazlı video konferans, telefon üzerinden acil uyarı sistemleri gibi uygulamalar devreye sokulabilir.

  <ı>4Yeni nesil video uygulamaları: Cisco ağ altyapısını kullanarak, bina sakinleri ağ tabanlı video uygulamalarından faydalanabilirler. İnternet üzerinden canlı televizyon yayınları, uzaktan eğitim, isteğe yönelik video gösterimi ve görüntülü içerik servisleri video ağı üzerinden binaya dağıtılabilir.

  <ı>5Video görüntüleme: IP tabanlı görüntüleme sistemlerinin binaya entegrasyonuyla, video kaydedicilerin ağ üzerine yerleştirilebilmesi, güvenlik bilgilerinin anında raporlanması ve belli alanlara yönelik bireysel kamera kullanımı (örneğin park alanındaki boş yerlerin belirlenmesi) gibi avantajlardan faydalanılabilir.

  <ı>6Yaşam emniyeti ve güvenlik: IP tabanlı bina ağları, gerçek zamanlı güvenlik fonksiyonlarıyla bina içinde daha etkin izleme yaparken, polis, itfaiye ve ambulans servisleriyle gelişmiş bir bağlantıya da sahip olabilirler.

  <ı>7Erişim kontrolü: Bina ağlarına entegre erişim kontrol sistemleri, binaya giriş çıkışların kontrol edilmesini ve ziyaretçilerin bina içerisinde takip edilebilmesini sağlar. Erişim kontrol ağı hassas bölgelerde biyometrik sistemlere kadar uzanabilir.

  <ı>8Yangın alarmı: Ağa bağlı güvenlik uyarı servisleri, yangın, deprem, saldırı ya da diğer acil durumlarda yanıt süresini kısaltabilir. Sistem acil çıkış kapılarını otomatik olarak açabilir, personele gerekli uyarıları yapabilir ve dumanın dışarı çıkması için havalandırma sistemleri devreye sokabilir.

  <ı>9Havalandırma ve ISIkontrolü: Ağ sistemine bağlı otomatik havalandırma ve iklimlendirme sistemleriyle binanın ısısı, nem oranı ve hava akışı etkin biçimde kontrol edilebilir. Sistem farklı bölgeler için özelleştirilebilir.

  <ı>10Aydınlatma kontrolü: Akıllı binalarda aydınlatma sistemleri ortamda birilerinin olup olmamasına bağlı olarak kendi kendilerine yanıp sönebilir. Ayrıca kullanıma yönelik detaylı raporlarla enerji giderlerinin azaltılmasını sağlayabilir.

  <ı>11Asansör kontrolü: Ağa bağlı asansör sistemleriyle belirlenmiş katların erişim güvenliği sağlanabilir. Ayrıca sistem asansörlerin kullanım performansını da sürekli gözleyerek işletmeye yönelik önlemlerin alınmasına yardımcı olabilir.

  <ı>12Enerji yönetimi: Enerji yönetim sistemleri, termostatlar, çevre kontrol sistemleri, aydınlatma, makine ve jeneratörlerin ağ üzerinden yönlendirilmesiyle büyük binaların yüksek enerji tüketimi kontrol altına alınabilir.

  <ı>13Park alanı kontrolü: Park alanlarının güvenlik, aydınlatma, asansör ve havalandırma sistemleri park sistemine entegre edilerek, kullanıcıların park alanına girmesiyle otomatik olarak devreye girebilir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı