Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ciroda 60 trilyonu yakaladım sıra çalışanımla ortaklıkta

<B>GELECEĞİN</B> teknolojilerini üreten Anel Telekomünikasyon’u (Aneltech) bünyesinde barındıran Anel Grubu’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, ‘En büyük hayalim Anel’i çalışanlarımın ortak olduğu bir şirkete dönüştürmek’ diyor.

20 yıl önce bir arkadaşıyla ortak kurduğu Anel’i bugün 60 trilyon lira cirolu bir teknoloji grubuna dönüştüren Çelikel, bundan sonraki hedeflerinin Siemens, Ericsson gibi teknoloji devlerine servis hizmeti verebilmek olduğunu söylüyor. Aneltech’in yüzde 40.9’unu halka arz eden Anel, buradan gelecek kaynakla yeni yatırımlar yapmayı hedefliyor. Yurtdışında da yeni yatırımlara soyunan Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel ile teknolojiden Anel’in gelecekteki hedeflerine uzanan bir sohbet yaptık.

Anel Grubu nasıl doğdu?

- 1975 yılında teknik ressam olarak bir mühendislik firmasında işe başladım. Hem çalıştım hem okudum. Parasal nedenlerden dolayı değil, kendim istediğim için çalıştım. Daha sonra çalıştığım şirkete ortak oldum. 1983’te başka bir şirkete transfer oldum. İki yıl sonra da teknik ressam bir arkadaşımla birlikte Anel’i kurduk. Son yıllarda ise grubumuzun yaptığı işlerin sonucunda birbiri ardına yeni firmalar eklendi. Anel Grubu’nun lokomotifi Anel Taahhüt’tür. Biz mühendislik yaparak bu noktaya geldik. 750 kişiye ulaştık. Kazandığımı işe yatırıyorum. Fabrika alıyorum, büyütüyorum.

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

- Hedefim, çalışanlarında hissedar olduğu bir şirket haline dönüşmek. Bunun için de bir danışmanlık firmasından hizmet alıyoruz. Ayrıca bize 10 yıllık bir yol haritası çizecekler. 2015’e kadarki gidişatımızı gösterecekler. Anel Grup’ta çalışanların hissedar olduğu bir şirket yapısı kurmaya çalışıyoruz. Şu anda 8 çalışan arkadaşım Anel’e ortak. Hayallerim gerçekleşmeye başlıyor. Çalışanlarımın şirketime ortak olması ne büyük hayalim.

Anel Grubu olarak neler yapıyorsunuz?

Aneltech telekomünikasyon ve elektronik işlerle uğraşan fabrikamız. Dünyada her şey elektroniğe döndü. Aneltech bu konuda lider bir firma olacak. Aneltech elektronik imalat yapıyor. Telekomünikasyonda Türkiye’deki santrallerin yüzde 60’ının bakımını biz yapıyoruz. Telekomünikasyon altyapısını işletiyoruz. Anel IP, Aneltech’in altyapısından faydalanan ve onu pazarlayan bir şirket. Anelsis, büyük şirketlere telekomünikasyon altyapısı hizmeti sağlıyor. Anel Marin, gemi sahil muhafaza savunma sanayi gemilerine hizmet veriyor. Savunma sanayinde ilk projemizi aldık. Bir Türk gemisinin elektrik, elektronik işlerini yapacağız.

Yabancılardan işbirliği ya da ortaklık teklifleri geliyor mu? Bunlara nasıl bakıyorsunuz?

- Bizimle işbirliği yapmak için yabancı firmalar gelmeye başladı. Biz hiç bir zaman Siemens, Netaş, Alcatel, Ericsson olma yolunda değiliz. Biz onların işlerini yapmak servislerini ve işletimlerini üstlenmek istiyoruz. Biz onların dış kaynak firması olmayı hedefliyoruz. Ortaklıklara kapalı değiliz ama şu anda gerek yok. Teknoloji anlamında bize bir şey katacaksa vizyon getirecekse ortaklıklara olumlu yaklaşırız.

Yurtdışında neler yapıyorsunuz?

- Şu anda Kahire Havalimanı ve Ürdün’de bazı işlerimiz var. Türk Cumhuriyetleri’ne açıldım. Azerbaycan’da telekomünikasyon sektöründe yatırımlarımız olacak.

Devlete sırtını dayamak alışkanlık haline geldi

Türk iş dünyasında yapılan yanlışlar neler size göre?

- İş dünyasında bugüne kadar hep devletten destek alarak büyüme trendi oluşmuş. Yıllar önceki dönemler için bu normaldi ama bunu sonra da alışkanlık haline getirdik. Devletten teşvik destek almak, devlete sırt dayamak alışkanlık oldu. Biz hiç devletle resmi iş yapmadık. Sadece plastik kart işine girince devlete kart yapmaya başladık. Özel şirketle iş yaptık her zaman.

Anel markalı ürünler gelecek

Bundan sonraki planlarınız neler?

- Bina teknolojileri gelişmeye başlayınca akıllı binalara girdik. Bu bir öngörüydü. Buna devam edeceğiz. Kahire Havalimanı’nı Aneltech şirketimiz yapıyor. Ürdün, Arap ülkeleri ve Rusya’da işlerimiz var. İleride daha çok büyümeyi, daha çok istihdam yaratmayı, daha teknolojik işler yapmayı ve Anel markalı ürünler yaratmayı hedefliyoruz. Kendi Ar-Ge’mizle geliştirdiğimiz basit elektronik el aletleri imalatına yöneliyoruz. Anel logolu ürünler 2006 yılının sonunda çıkacak.

2005 sonunda ciromuz yüzde 25 artacak

2004 yılı cironuz neydi? 2005 nasıl bitecek?

- Aneltech’in 2004 yılı cirosu 30.3 lira olarak gerçekleşti. 2005 yılı için Aneltech için öngörülen ciro 37 milyon YTL. Anel Grubu’ndaki tüm şirketlerin toplam cirosu 2004’de 60 trilyon lira civarındaydı. Bu yıl da en az yüzde 25 bir artış bekliyoruz.

Rıdvan Çelikel

Anel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel, 1955 Bandırma Balıkesir doğumlu. Üsküdar Lisesi’nden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Çalışma hayatına, Üniversiteye başladığı 1975’te Öneren Mühendislik’te başladı. 1983’te Aktek Elektrik’e ortak olarak geçti. 1985’de Anel Mühendislik’i kurdu. 1990’da Anelsis Mühendislik, 1995’de Aneltem Mümessillik, 2002’de Plastikkart / Akıllıkart İletişim Sistemleri, 2003’de Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri, 2004’de E-Sistem Elektronik, 2005’de Anelmak Makine ve Elektronik, Anel-Ip ve Anelmarin Gemi Elektrik Elektronik Sistemleri’ni kurdu. Çelikel, ETMD Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.
X