« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ciritte şampiyon Uşak

Türkiye Atlı Cirit Grup Şampiyonası'nın Hatay ayağı, yapılan final müsabakaları ile sona erdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Kışlak beldesi Kızılgöl Yaylası'nda düzenlenen şampiyonanın grup müsabakalarında Uşak Bir Eylül Atlı Cirit Kulübü ile Malatya Yazıhan Atlı Cirit Kulübü karşılaştı.

Müsabakada Malatya Yazıhan Atlı Cirit Kulübünü yenen Uşak Bir Eylül Atlı Cirit Spor Kulübü grup birincisi oldu.

Üç gün süren ve Hatay, Malatya, Uşak ve Kars'tan atlı cirit kulüplerinin katıldığı müsabakalarda Kars Doğanpınar Atlı Cirit Kulübü grup ikincisi, Malatya Yazıhan Atlı Cirit Kulübü de grup üçüncüsü oldu.
Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Rıza Altınova, müsabakaların ardından yaptığı konuşmada, grup birincisi olan Uşak 1 Eylül Atlı Cirit Kulübü'nün Antalya'da yapılacak Türkiye Şampiyonası final maçlarına katılmaya hak kazandığını belirtti.

Uşak 1 Eylül Atlı Cirit Kulübü'nün Antalya'da önümüzdeki haftalarda yapılacak şampiyonada Kahramanmaraş grup birincisi Erzincan Kulübü ve Aydın grup birincisi Erzurum Kulübü ile karşılaşacağını ifade eden Altınova, bu sporu yaşatmak için çalıştıklarını söyledi.

Grubun son karşılaşmasını izleyen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, ata sporu olan atlı cirit müsabakalarına ev sahipliği yapmaktan gurur ve onur duyduklarını kaydetti.

Bu tür sporların sadece bir yarış olmadığını belirten Lekesiz, modernleşen dünyada toplumları bir araya getiren ve kaynaştıran önemli bir araç olduğunu, bu tür sporların yaşatılması için herkese büyük görev düştüğünü ifade etti.
Konuşmaların ardından dereceye giren kulüplere kupaları verildi.

Müsabakaları, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu ile belde belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar da izledi.

Karşılaşmalar sonrası protokol üyeleri ve vatandaşlar hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz