Ege Haberleri

  Çıray sert çıktı

  HÜRRİYET / İZMİR
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP’li Dr. Aytun Çıray: Hızlandırılmış tren kazasıyla 41 vatandaşımızın ölümünün vebalini taşıyan Binali Yıldırım, İzmir’in başına konmuş bir talih kuşu olamaz.

  CHP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Dr. Aytun Çıray, AK Parti’nin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı İzmir’den aday göstermesinin manidar olduğunu söyledi. Dr. Çıray, “Binali Yıldırım dokuz, Günay ise dört yıldır bakan. Bu bakanlar Ankara’dan İzmir’i görmemiş olmalılar ki, Başbakan onları İzmir’e gönderdi. Aslında Başbakan’ın bu iki bakanı İzmir’den aday göstermesinin iki nedeni var. Birincisi, İzmir’i güya ne kadar önemsediklerini ortaya koymak istemeleri. Seçim sonrasında İzmir’e sanki yatırım bombardımanı başlatacakları izlenimi vermek istiyorlar. Ama asıl neden İzmirlileri tehdit etme amacını gütmeleri. ‘Bize oy vermediğiniz için sizi dokuz yıldır cezalandırdık, AKP’yi tercih etmemenin bedelini ödediniz’ demek istiyorlar. İzmir’e duydukları hınç bitmiyor. Hınçlarını hem ‘Gâvur İzmir’ diyerek İzmirlileri sözde tahkir etmek istemeleri hem de İzmir’i ‘ağzı yüzü kirler içinde, bakımsız bir çocuğa’ benzeterek ortaya koymuşlardı” dedi.

  Şantaj yapıyorlar

  “Hızlandırılmış tren kazasıyla 41 vatandaşımızın ölümünün vebalini taşıyan Binali Yıldırım’ın adaylığını İzmir’in başına konmuş bir talih kuşu gibi göstermeye çalışıyorlar” diye konuşan CHP’li Dr. Aytun Çıray şöyle devam etti:
  “Aslında bu iki bakanın İzmir’den aday gösterilmeleri suç ikrarıdır. AKP zihniyeti bu adaylıkla İzmir’in dokuz yılını çaldığını, İzmir’i kasıtlı olarak geride bırakmaya çalıştığını itiraf etmiş olmaktadır. Neyse ki belediyelerde iktidar olan CHP bu kaybı telâfi etmiştir. Bakanlar söylemleriyle İzmirlilere örtülü bir şantaj yapıyorlar. Eğer AKP’liler samimiyseler dokuz yıl hiçbir şey yapmadıkları İzmirlilerden özür dileyerek işe başlamalılar. Binali Yıldırım ve diğer AKP’liler, İzmirlilerin hala kendi hayat tarzlarına müdahale edilmesinden korktukları için AKP’ye oy vermeyeceklerini zannediyor. Bu, İzmirlileri tanımadıklarının en büyük göstergesi. İzmir’in bu tür bir korkusu hiç olmadı.”

  İSTANBUL’UN HALİ ORTADA

  CHP İzmir 2. Bölge adayı Dr. Aytun Çıray, Binali Yıldırım’ın seçim vaatlerinin pek çoğunun hayalden öteye gidemeyeceğine dikkat çekti, örnek olarak da tüpgeçit projesini verdi. Dr. Çıray, “İzmir Körfezi’ne tüpgeçit yapacaklarını söylüyorlar. Önce İstanbul için verdikleri sözü tutsunlar. Orada, deniz altında beton ve demir yığını bıraktılar, tamamlayamadılar. Samimi değiller, birini bitirmeden, diğerini vaat ediyorlar. 12 Haziran akşamı seçim sonuçları açıklanmaya başladığında Binali Bey, İzmir hakkında daha keşfedeceği, öğreneceği çok şey olduğunu görecek. AKP’nin ‘sahilleri ele geçirme’ diye tanımladığı fetih anlayışı İzmir çerçevesinde bir kere daha büyük bir hayal kırıklığıyla noktalanacak. Bu da az şey değil şüphesiz ve İzmir’in AKP zihniyetine deyim yerindeyse büyük bir parasız dersi ve kıyağı. Umarım değerini bilirler, değerlendirirler” dedi.

  İZMİR YENİLENMENİN KALESİ

  Dr. Çıray, AK Partili Binali Yıldırım’ın, “İzmir kimsenin kalesi değil, İzmir’in tek kalesi var o da Kadifekale” sözlerine de karşılık verdi: “İzmir hiçbir lideri, hiçbir partiyi körü körüne, kayıtsız şartsız desteklemeyeceği için bu anlamda elbette hiçbir partinin kalesi değil. Ama İzmir, belli değerlerin, derin sezgilerin, bilgece uyanıklığın ve sağlam kişiliğin kalesi. İzmir, damarlarına işlemiş bir yenilenmenin ve değişimin kalesi. Kimseden sığ, ucuz propagandadan ve sözde vizyonlardan ibaret bir değişim dersi almaya ihtiyacı yok.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı