Dünya Haberleri

  Çipras'tan önemli Türkiye açıklaması

  05 Mart 2016 - 16:09Son Güncelleme : 05 Mart 2016 - 16:10

  Yunanistan Başbakanı Çipras, “Türkiye ile birlikte çalışırsak bu sorunu kontrol altına alırız” dedi.

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB’nin Türkiye ile birlikte çalışması durumunda sığınmacı sorunun kontrol altına alınacağını söyledi.

  Çipras, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, 2,5 milyonun üzerinde sığınmacının bulunduğu Türkiye’nin büyük bir yük taşıdığını söyledi.

  “Türkiye ile birlikte çalışırsak bu sorunu kontrol altına alırız” diyen Çipras, sığınmacıların yüzerek değil, Türkiye’de üretilen can yelekleri ve botlarla Yunanistan’a geldiğini iddia etti.

  Çipras, bu konuda insan kaçakçılarıyla ve böylelikle sorunun köküyle mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

  'SIĞINMACI SORUNU KONTROLDEN ÇIKMADI'

  Çipras, sığınmacı krizinde işbirliği karşılığında Yunanistan'ın borçlarının silinmesini talep edip etmedikleri sorusuna “Borç krizi ile ilgili müzakerelerin sığınmacılarla bir ilgisi yok” cevabını verdi.

  Sığınmacılarla ilgili durumun zor olduğunu, ancak kontrolden çıkmadığını belirten Çipras, “Ancak sığınmacılar Türkiye’den gelmeye devam eder ve Balkanlardaki sınırlar hemen hemen kapalı kalırsa, bu bizim için kritik olur” şeklinde konuştu.

  'ENDİŞEM YOK'

  Yunanistan’ın Schengen'den çıkartılması endişesi taşıyıp taşımadığına ilişkin de Çipras, Avrupa’nın temel değerlerini korudukları için bu konuda endişe duymadığını kaydetti.

  Etiketler: Yunanistan , Çipras , mülteci
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin