Çipras anaokulu müdürü gibi

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
18.07.2015 - 01:32 | Son Güncelleme:

YUNANİSTAN’ın Cem Yılmaz’ı sayılabilecek stand-up’çı ve sinema-tiyatro sanatçısı Lakis Lazopulos, ülkesinde son günlerde yaşananları değerlendirdi.

Lazopulos “Eğer gelişmeler bu kadar dramatik olmasa mizah için tam zamanı. Bu hallk önce ilk kez solu iktidara getirdi. Aynı zamanda da üçüncü kez kemer sıkma tedbirlerini kabul etti. Sol hükümet, sağcıların oyu sayesinde ülkenin iflas etmesini son anda önledi. Sol hükümetin daha solunda yeralan bazı bakanlar ise hem hükümetin tedbirlerine karşı çıktılar hem de hükümeti desteklediklerini açıkladılar. Ey halk sen bunlardan neyi anlıyorsun? Çipras bir hükümetin lideri değil, bir anaokulunun müdürü sanki” diye konuştu.

EURO HERŞEYDEN ÜSTÜN

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro’nun bir birlik sembolü teşkil ettiğini ve siyasi partiler ile sınırlardan üstün olduğunu söyledi. Yunanistan için Euro Zirvesi’nde kararlaştırılan 86 milyar Euro’luk ‘3. Kurtarma Paketi’ için Alman Hükümeti’ne müzekere yetkisi verilmesi amacıyla toplalan Alman Parlamentosu’nda konuşan Merkel, Avrupa’nın Yunanistan’ı kaderine terk edemeyeceğini, çünkü böyle bir durumda Yunan halkının kaos ve şiddet ortamına sürükleneceğini belirtti.
Alman milletvekillerine “Bir dakikalığına Alman emeklilerin, haftada 120 Euro alabilmek için kapalı bankaların önündeki ATM kuyruklarında beklediklerini düşünün. O zaman Yunanistan’da durumun ne kadar dramatik olduğunu anlarsınız” diye seslenen Merkel, 5 Temmuz referandumunun Yunanistan ile diğer Euro Bölgesi ülkeler arasında her türlü güveni ortadan kaldırdığını vurguladı. Merkel “Farklı yaklaşımlar içinde olsak bile biz Yunanistan’ın euro bölgesinde kalacağına inanıyoruz. Ne yapıyorsak Yunan halkının iyiliği için yapıyoruz. Avrupa bu krizden daha da güçlenmiş çıkacak” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı