Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çıplaklar Oteli'ne ‘şok’ karar

  Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla), (DHA)
  07 Mayıs 2010 - 11:23Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 11:46

  MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde 1 Mayıs'ta hizmete giren Türkiye'nin ilk çıplaklar oteli, altı gün sonra kapatıldı. Yaklaşık bir yıldır hizmet veren Adaburnu Gölmar Oteli'nin, işletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye encümeni tarafından kapatılmasına karar verildiği ortaya çıktı. Otel dün akşam mühürlendi, otelde çalışan 10 kişinin ise işine son verildi.

  İŞTE ÇIPLAKLAR OTELİNİN MÜHÜRLENME ANI / WEB TV

  ÇIPLAKLAR OTELİNDEN FOTOĞRAFLAR

  OTEL BÖYLE MÜHÜRLENDİ
      
  İŞTE KAPATILAN ÇIPLAKLAR OTELİ /WEB TV

  Datça'da 15 kilometre uzaklıkta Akdeniz kıyısında 14 dönümlük alana kurulan 175 yatak kapasiteli iki bloktan oluşan otelin denize bakan cephesinde, projeye aykırı olarak çatı yerine teras yapıldığı gerekçe gösterilerek, yapı kullanma talebi belediyece geri çevrildi. Yapı kullanma izni olmayınca, işletme ruhsatı da alamayan otelin kapatılmasına karar verildi.       

  RUHSAT SORUNU 30 NİSAN'DA ÇIKTI            

  Otelin yurt dışı pazarlamasını yapan Performans Turizm Pazarlama Yetkilisi Ahmet Koşar, oteldeki ruhsat sorununun 30 Nisan'da ortaya çıktığını söyledi. Ruhsat işlemlerinin, otelin cephesinde 20 santimetrelik projeye aykırılık nedeniyle tamamlanamadığını kaydeden Ahmet Koşar, şunları söyledi:

  “Projeye aykırı çatı yerine balkon yapıldığı gerekçe gösterilerek yapı kullanma ruhsatı talebi geri çevrildi. Bunun üzerine her iki bloktaki balkonlar, projeye uygun hale getirilerek çatıya dönüştürüldü. Bu arada başlangıçtaki yapı kullanma ruhsatı alınmasına engel olan hata ilgili olarak, binanın mimarı Abdullah İşcanı tarafından proje tadilatı yapıldı. Değişiklik, Özel Çevre Koruma Kurumu'na bildirildi. Proje tadilatının onaylanmasından sonra işletme ruhsatı alınacak. Bu arada Turizm Bakanlığı yetkilileri ile de görüştük. Yapı kullanma ruhsatı ile başvurmamız halinde turistik tesis belgesi alabileceğimizi bize iletildi. Halen süren işlemler nedeniyle otelin kapatılması, Türk turizmini baltalayacaktır.”

  ENCÜMENDEN KAPAMA KARARI

  Yapı kullanma ruhsatı alamayınca, otelin işletme ruhsatı işlemlerinin de geciktiğine değinen Koşar, “İşletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle jandarma tarafından iki kez arka arkaya tutanak tutularak, durum Kaymakamlığa iletilmiş. Kaymakamlık da, belediye yazı yazarak otelin ruhsatsız olduğunu belirterek kapatılması talebinde bulunmuş” dedi.

  Bu talebin, CHP'li Datça Belediye Encümeni'nin 5 Mayıs Çarşamba günkü toplantısında gündeme geldiğini söyleyen Ahmet Koşar, “Encümenin verdiği otelin kapatılması kararı aynı gün saat 17.00 sıraları bize tebliğ edilirken, mühürleme işlemenin 6 Mayıs Perşembe günü saat 15.00'de yapılacağı bildirildi” diye konuştu.

  8 AİLE VAR

  Belediye encümeninin kararına, bugün itiraz edeceklerini belirten Ahmet Koşar, “Umut ediyorum ki bu hatadan dönülür. Ortada yapı kullanma ruhsatını dolayısıyla işletme ruhsatını engelleyecek bir durum yok. Şu anda otelimizde 8 aile bulunuyor. Projedeki küçük bir hata bahane edilerek, otelin mühürlenmesi kabul edilir gibi değil. İtirazımızın değerlendirilmesinden sonra daha geniş kapsamlı bir açıklama yapacağım” dedi.

  ÇIPLAKLAR OTELİ MÜHÜRLENDİ

  Türkiye'nin ilk çıplaklar otelinin mühürleme işlemi Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan'ın açıkladığı gibi tam saat 19.00'da gerçekleştirildi.

  Belediye encümeni tarafından, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verilen tesislerin, iki blok halindeki otel kısmında bulunan 3 kapısı da Datça Belediyesi'nden gelen zabıta memurları tarafından mühürlendi. Otelin, restoran ve havuz kısmı ise işletme ruhsatlı olduğu için açık bırakıldı.

  Belediye zabıta memurlarının mühürlemeye gelmeden önce oteldeki İngiliz, Alman ve Hollandalı toplam 12 turistin, otelden çıkarılarak Marmaris'teki bir başka otele götürüldükleri öğrenildi. Otel boşaltılırken Alman turistlerden ikisinin, uygulamaya tepki gösterdiği gitmemek üzere direndikleri belirtildi. Bu arada, otelde çalışan 10 kişinin işine son verildi. Mühürleme olayına tepki gösteren personel, “Ekmeğimiz ile oynandı” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı