Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çıplak ayaklı kontes çivili ayakkabı sevmiyor

Atletizmde uzun yıllardır başarısız olan Türkiye umut veren bazı yabancı atletleri vatandaşlığa geçirmeyi çözüm yollarından biri diye gördü. Bu atletlerden biri, Hewan Abeylegesse de 1998'de henüz 16 yaşında doğup büyüdüğü Addis Ababa'dan kopup Türkiye'nin yolunu tuttu.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
Nayon evlilik sonucu ismini değiştirdi. Elvan Can adını aldı. Etiyopya asıllı kader arkadaşları Nuray Sürekli ve Sibel Özyurt'la beraber üç yıldır Avrupa Kros Şampiyonası'nda madalyaları topladılar, gençler kategorisinde Türkiye'ye iki yıl üst üste takım şampiyonluğu bile getirdiler. Ağustos ayında Almanya'nın Münih şehrinde yapılacak Avrupa Şampiyonası Elvan için bu yılki en önemli sınav olacak.

Yarışlara girdiği ilk günlerde onu pist kulvarları ve kros parkurlarında çıplak ayakla koşarken gördük. Etiyopya'da pek çok arkadaşı gibi ‘‘çivili’’ ayakkabı ile tanışmamıştı. Bir gün antrenmanda bir çift çivili ayakkabı verilip ‘‘bununla koşacaksın’’ demişlerdi. Ayakkabıyı evirip çevirip, ayağına bile giymeden ‘‘Bunun çivileri ayağıma batar. Çıplak ayaklarımla daha iyi koşarım’’ diyerek elinin tersiyle itivermişti. Çıplak ayakla rüzgar gibi koşan şampiyon, çivili ayakkabıları sevmese de artık alıştı.

ETİYOPYA'DAN EVLATLIK

O, bizim Habeş kızımız Elvan... Addis Ababa'nın bir kenar mahallesinde fabrika işçisi babanın altı çocuğundan biriydi Hewan. 16 yaşında, ‘‘evlatlık’’ alındı, Türkiye'ye getirildi. ‘‘Türk vatandaşı olabilmen için seni evlendireceğiz’’ denildiğinde daha çocuk yaştaydı. ‘‘Yani evleneceğim çocukla aynı yatağa mı gireceğim? Yok ben evlenmek istemiyorum’’ diye yan çizdiyse de sonradan gerçeği anladı. Yüzünü bile görmediği bir gençle ‘‘gerdeğe’’ girmeden ‘‘naylon evlilik’’ yaptırıldı. Bir yıl sonra da ‘‘boşandırıldı.’’

BABASINDAN SIKI AZAR

Elvan'ın baba ocağı Etiyopya'da yılbaşı 31 Aralık'ta değil, 1 Eylül'de kutlanıyor. Şu anda 1994 yılını yaşıyorlar. Elvan, Türk vatandaşlığına geçtiği ilk yıl gittiği Etiyopya'da babasına yeni pasaportunu göstermiş, babası ‘‘Can’’ soyadını görünce bayağı öfkelenmiş ‘‘Şunu unutma ki, sen evlensen de, baba soyadı Abeylegesse'yi taşıyacaksın. Bir daha ki gelişinde pasaportunda yine bizim ailenin soyadını göreceğim’’ diye de azarlamış Elvan'ı. Ama babasının koyduğu Hewan ismi yerine Elvan'ı kullanmayı sürdürüyor.

GİZLİM SAKLIM YOK

2001 ‘‘Altın Ayak’’ Elvan'ın altın yılı oldu. Antrenörü Ertan Hatipoğlu ile hep Avrupa'nın zirvesinde yer aldı. 2001 yılına sığdırdığı üç Avrupa Şampiyonluğu ve bir Akdeniz Oyunları üçüncülüğü gibi uluslararası dereceler onun gurur tablosuydu. Doping kontrolü için randevularına hep sadık kaldı. Dediği yerlerde bulundu. Altı kez verdiği tahlillerden hep ‘‘temiz’’ çıktı. ‘‘Gizlim saklım yok. Her an yarışa giderim’’ diyor.

2004'DE KÜRSÜDE

Avrupalıların ‘‘Türk lokomotifi’’ dedikleri Elvan için İsviçreli yarış organizatörü Bruno Lafranchi bakın neler söylüyor: ‘‘Motorunu, kilometreni iyi kullan. Gereksiz yarışmalara girme. Seni iki yıl sonra Olimpiyat şampiyonluğu kürsüsünde göreceğim günü sabırbızlıkla bekliyorum.’’

Antrenörü Ertan Hatipoğlu da onun Olimpiyat kürsüsüne çıkacağına inanıyor: ‘‘Elvan, 2004 Olimpiyatlarında madalya kazanacak. Artık onu dünyada kimse tutamayacak.’’ Hatipoğlu'nu bu kadar iddialı konuşturan bilimsel verilere gelince:‘‘Kilo başına düşen oksijen tüketimi ve bir dakika içinde tüketilen oksijen miktarı bizi hep madalyaya götürücek donelerdir.’’

Laila’ya değil Mevlana’ya gittim

İki yıl önce, Slovenya'daki Avrupa Kros Şampiyonası'nda sıfırın altındaki soğukta ve balçık çamurda o çıplak ayakla 6 kilometre koştu. Siyah ayaklarında morluklarla görüldü.

Peki neden çıplak ayakla koşuyor Elvan Abeylegesse?

- Önceleri çiviliye değil, çıplak ayaklarıma güveniyordum. Son alışınca daha da hızlandım.

Türkiye'de en çok neleri seviyorsun?

- İstanbul'u, köfteyi.

Laila'ya gittin mi?

- Yok... Mevlana'ya gittim.

Peki akşamların nasıl geçiyor?

-(Elvan'ı Avrupa Atletizm piyasasına çıkan antrenörü Erkan Hatipoğlu söze giriyor) ‘‘Yan sanayi yok’’ diyor. Ve ekliyor.‘‘Sağa sola bakmaz. Disko nedir bilmez. Onun tek işi vardır, koşmak... Üç yıldır Türkiye'de yaşıyor. Yılbaşı akşamı ilk kez gittiği Taksim'de az daha da kaybolacakmış’’

Türk sevgilin var mı?

- (Başını öne eğiyor, hocası Hatipoğlu'na bakıyor) Olması mı lazım.

Koşarken ne düşünürsün?

- Öndekini sollayıp geçmeyi, şampiyon olmayı.

Yarışta hiç ‘‘tavşan’’ oldun mu?

- Başkaları için koşmam. Kendim için yarışırım.

Ekonomik kriz seni de etkiledi mi?

- Kulübüm ENKA'yı ne kadar etkilediyse beni de o kadar etkiledi.

2002 sana neler getirecek?

- Bol bol madalya ve yine Avrupa Şampiyonluğu.

Türkiye'de en çok sevdiğin kelime?

- Teşekkür ederim.

Türkiye’ye geldiği

1998’den bu yana Elvan’ı çalıştıran antrenörü Ertan Hatipoğlu öğrencisinin 5000 ve 1000 metrede olimpiyat madalyası kazanabileceğini iddia ediyor.

Elvan Abeylegesse (Etyopya’dan gelerek) Türk vatandaşlığına geçen diğer atlet arkadaşları Almitu Çolakoğlu, Nuray Sürekli ve Sibel Özyurt’la birlikte geleneksel kıyfetleri içinde.

Elvan, ‘‘Yuvam’’ dediği ENKA Kulübü’nde Şarık Tara'nın kucak açtığı Bosnalı mültecilerin sıcak yuvaları olan ‘‘Barakalarda’’ mutlu bir yaşam sürüyor.