Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cinsiyet değiştirip kadın olana aylık bağlanıyor mu?

SORU: Babam üst düzeyde bir kamu görevinden emekli idi.

Yaklaşık 6 ay önce öldü. Annem de babamdan bir yıl önce ölmüştü. Ben ise işsiz ve geliri olmayan 28 yaşında biriyim. Babamdan aylık bağlatmak için gittiğimde, erkek çocuklara, yüksek eğitim yapsa dahi aylık bağlanmadığını, bekar kız çocuklarında ise sorun olmadığını, serbest ya da SSK’lı çalışsalar bile aylık bağlandığını söylediler. Kafam karıştı.. Aslında kadın olmanın da ayrı bir güzelliği var. Kimseye soramıyorum. Ameliyatla cinsiyet değiştirirsem, babamdan yüklü bir aylık bağlanacak. Tavsiye eder misiniz? En önemlisi, bunu yaptırdığımda “sonradan kadın olanı kabul etmiyoruz” derler mi ve bütün olay boşa gider mi?
(RUMUZ: Ceylan)

YANIT: Tavsiye etme konusuna beni karıştırmayın. O sizin kararınız olsun. Ancak cinsiyet değiştirip kadın olursanız, babanızdan size (bekâr olduğunuz ve Emekli Sandığı’na tabi bir memuriyette çalışmadığınız sürece) aylık bağlanır.

İskânı olmayan binanın vergisi

SORU: İskanı olmayan fabrika binasına, 1998’den beri arsa vergisi ödüyorduk. Belediye, geriye dönük olarak bina bildirimi talep etti. Ne yapmalıyız?
Selami Kaya - ÇORLU

YANIT: Belediyenin uygulaması doğru. Bina vergisi ödemeniz gerekiyor. İstenen bildirimi verin.

Mirası ret tek dilekçeyle olur mu?

SORU: Kendim ve iki çocuğum adına, tek dilekçe ile mirası red başvurusunda bulunabilir miyim?
Beyhan Yıldırım - SAMSUN

YANIT: Çocuklar reşit değilse başvurabilirsiniz. Aksi halde, ayrı ayrı başvuru gerekiyor.

Ben SSK’lı eşim BAĞ-KUR’lu, birimiz ölünce ne olacak?

SORU: Ben SSK, eşim de Bağ-Kur emeklisiyiz. Çocuklarımız yok. Eşim vefat ederse her iki emekli maaşını da alabilir miyim?
Nazan Konak- KONYA

YANIT:
Kendi aylığınızın tamamını, eşinizinkinin de yarısını alırsınız.

Annem babamla evlensin mi?

SORU: Annem babamla hiç evlenmemiş. Ben üniversiteye gidiyorum. Annem de 13 yıldır SSK’lı çalışıyor. Annem babamla evlenirse, işten ayrıldığında 13 yıllık kıdem tazminatı alırmış. Doğru mu? Annem babamla evlensin mi?
Z. Yankı - İZMİR

YANIT: Annenizin babanızla evlenmesine, ben bir şey diyemem. Karar anne ve babanıza, biraz da size ait. Ancak anneniz babanızla resmi nikah kıydırarak evlenirse, işten bir yıl içinde ayrılması koşuluyla, kıdem tazminatı alabilir.

Şirketin kiraladığı binanın satışında KDV

SORU: Bir tekstil firmasıyız. Aktifte kayıtlı olan ve dört yıldır kiraya verdiğimiz binayı 12 milyon liraya satacağız. KDV’de kafamız karıştı.2 milyon 160 bin TL’lik KDV var mı yok mu?
Metin Ersu - İSTANBUL

YANIT: İki yılı aşkın süredir aktifte kayıtlı olduğu için sattığınız bina KDV istisnasından yararlanır. Sizin deyiminizle KDV yok.

X