VAN HABERLERİ

"Cinsel / Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" çalıştayı

AA / Cemal Aşan
15 Ocak 2015 - 14:37Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 14:38

AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP), kamu kurumları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürütülecek "Cinsel / Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" etkinlikleri kapsamında bilgilendirme çalıştayı düzenlendi.

Van, Gaziantep ve Kilis'te uygulanacak proje kapsamında kent merkezindeki bir otelde düzenlenen çalıştayda, hasta odaklı hizmet sunumu, hasta-sağlık çalışanı ilişkisinde etik yükümlülükler ve ihlallerin hizmet erişimine etkisi, cinsel ve üreme hakları alanında yasal çerçeve konularında katılımcılara bilgi verildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TAP Vakfı Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, üreme sağlığı ve üreme hakları alanlarında bilgi düzeyinin geliştirilmesi ve hak temelli bir yaklaşımın desteklenmesi amacıyla çalıştayı düzenlediklerini belirtti.

Dezavantajlı, farklı etnik gruplardan, 18 yaş üstü kadınlar ve erkekler, sağlık hizmetleri sunucuları ve sağlık eğitimi alan öğrencilerle tüm kamuoyunun proje kapsamında hedef kitle olarak belirlendiğini söyleyen Müftüoğlu, vakıf olarak yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı.

Van'da 2006 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada kadınların sağlık hizmeti kullanamama nedenleri arasında sağlık personelinin olumsuz davranışlarının, dil sorununun, utanma ve hizmet sunan kişinin erkek olması gibi nedenlerin yer aldığını anımsatarak, toplum sağlığının gelişmesine katkı sağlamak, hizmet kullanıcılarının sağlık kurumlarına olan güvenlerinin arttırılması, hastaların sorumluluklarının sağlık personelleri tarafından da bilinmesi, hak ihlalleri ve uygulama hatalarının en aza indirilmesi gibi sonuçlara ulaşmayı amaçladıklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından çalıştay sunumlarla devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden "Cinsel / Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" çalıştayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Cinsel / Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" çalıştayı haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:30
  • Guneş
   05:17
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı