GAZİANTEP HABERLERİ

"Cinsel/ Üreme Hakları, Farkındalık ve Savunuculuk Projesi"

AA / Zuhal Kocalar
22.01.2015 - 11:41Son Güncelleme : 22.01.2015 - 11:42

- TAPV Genel Koordinatörü Müftüoğlu: - "Sağlık personeli ve halka yönelik eğitimlerle kişi ve kurumların iletişimini kolaylaştırarak, hak ihlallerinin ve uygulama hatalarının engellenmesi amaçlanıyor"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın (TAPV) kamu kurumları, üniversite ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde yürüteceği "Cinsel/Üreme Hakları Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" etkinlikleri kapsamında bilgilendirme çalıştayı yapıldı.

Hollanda Başkonsolosluğu'nun Matra Programı işbirliği ve desteğiyle Van, Kilis ve Gaziantep'te uygulanacak proje kapsamında düzenlenen çalıştayda, hasta odaklı hizmet sunumu, hasta-sağlık çalışanı ilişkisinde etik yükümlülükler ve ihlallerin hizmet erişimine etkisi, cinsel ve üreme hakları alanında yasal çerçeve konularında katılımcılara bilgi verildi.

TAPV Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, çalıştayın açılışında yaptığı açıklamada, üreme sağlığı ve üreme hakları alanlarında bilgi düzeyinin geliştirilmesi ve hak temelli bir yaklaşımın desteklenmesi amacıyla çalıştayı düzenlediklerini söyledi.

Dezavantajlı (yoksul, mülteci), farklı etnik gruplardan, 18 yaş üstü kadınlar ve erkekler, sağlık hizmetleri sunucuları ve sağlık eğitimi alan öğrencilerin projenin hedef kitlesi olarak belirlendiğini ifade eden Müftüoğlu, vakfın yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Aralık 2014-Aralık 2015 dönemini kapsayan proje kapsamında söz konusu illerde sağlık personelinin ve diğer çalışanların hizmet içi eğitimlerle hasta hakları, iletişim, ayrımcılık, şiddet, yasal süreçler gibi konularda bilgilendirileceğini belirten Müftüoğlu, şunları kaydetti:

"Proje kapsamında sağlık personeli ve halka yönelik eğitimlerle, kişi ve kurumların iletişimini kolaylaştırarak, hak ihlallerinin ve uygulama hatalarının engellenmesi amaçlanıyor. Ayrıca hizmet kullanıcıya yönelik eğitimlerle, hizmet kullanım bilincinin yükseltilerek, hizmet sunumunda zamanın ve insan gücünün etkin kullanımının sağlanması, hizmet kullanıcının hizmet talebinin artarak, hizmette süreklilik sağlanması, toplum sağlığının geliştirilmesine katkı sağlamak hedefleniyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden "Cinsel/ Üreme Hakları, Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Cinsel/ Üreme Hakları, Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı