"Cem Keçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cem Keçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cem Keçe

Cinsel Soğukluğa Çok Sıcak Tavsiyeler

Evli ya da uzun süre birlikteliği olan çiftler cinsel isteksizliğin faturasını genellikle partnerlerine veya stresli yaşam koşullarına çıkarırlar ama cinsellik için her zaman isteğe gerek yok. Doğru şeyler yapıldığında beden cinselliğe her zaman hazır olabilir ve kişi istemese de seks yapabilir.

Cinsellik kişinin istediğine bağlı bir durum değil. Çünkü beden adeta bir makine gibi "uygun mekan, uygun partner ve uygun uyarı" ile her zaman cinselliği hazır hale gelebilir.

Cinsellik, diğer tüm güdüler gibi bazen içgüdüsel bazen de beyin tarafından salgılanan hormonlarla başlayan kompleks bir süreçtir. Seks dürtüsünü harekete geçiren ve hareketli tutan en önemli unsur testosteron miktarıdır ve kadınlarda bu hormonun vücuttaki oranı erkeklere göre çok daha azdır. Yorgunluk ve stres, testosteron miktarını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Hurafelerden (cinsel mitler) dolayı çiftlerin cinsel hayatı sosyal, kültürel ve durumsal gerçeklere dayalı olarak şekil değiştirebiliyor ve bu durum ilişkilerde tehlike çanlarının çalmasına da yol açabiliyor. Çiftlerin “Seks doğal olarak başlamalı, isteğin yoksa ne yapabilirsin ki?” inanışları, cinsel ve ilişkisel sorunları içinden çıkılmaz bir hale getirebiliyor.

GÖREV DİYE ALGILAMAK YANLIŞ DEĞİL!

Uzun birlikteliklerde yıllar içinde her şeyde olduğu gibi cinsel olarak uyarılma şekilleri de değişebiliyor. Doğru yöntem ise duruma uygun olarak kişinin yeni bir cinsel yaklaşım geliştirmesidir. Şunu da kabullenmek gerekiyor: "Cinsel istek cinsel temas başlamadan önce sizi yakıp tutuşturan türden olmasa bile çoğu zaman olay başladıktan sonra gelişecek ve alacağınız zevk eskisinden farklı olmayacak. Yani uygun mekan, uygun partner ve uygun uyarı ile seks görev olarak da başlıyorsa sekse bir zararı yok. Görev olsun diye cinsel ilişkiye başlayan çiftlerin çoğu bu aktiviteyi büyük zevk alarak noktalayabiliyorlar. Öyleyse cinsel aktivite, görev olarak başlayıp zevkle bittiği sürece amacına ulaşıyor demektir.”

İSTEMESENİZ DE YAPIN!

İlerleyen yıllar içinde çiftlerin sekse karşı körelmeye başlayan ilgiyi canlandırabilmesinin anahtarı düşüncelerindedir. Sürekli cinsel teması başlatmaya çalışan ve sürekli reddedilip gururu kırılan kişi, bir zaman sonra partnerine bunu sormamayı tercih ediyor. Bu da ilişkilerin uzun vadede ciddi hasarlar almasına neden olabiliyor. İlerde yaşanması muhtemel cinsel işlev bozukluklarının önüne geçmek için cinselliği istemek beklememeli, çift istemese de seks yapmalıdır. Seks yapmak demek ille de penis-vajina birlikteliği değildir, bazen sevişmek, okşamak, öpüşmek, erotik masaj yapmak, birlikte banyo yapmak veya sarılarak uyumaya çalışmak da seks yapmaktır. Çünkü cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır.

Peki cinsel soğukluktan yakınan çiftler bunun üstesinden nasıl gelebilir?

İŞTE ÇOK SICAK TAVSİYELER…

 • Öncelikle mevcut cinsel sorunu, düşük istekli bireyin sorunu olmaktan ziyade ortak sorununuz olarak görmeye çalışın.
 • Cinselliğe yaklaşım tarzınızı değiştirin. Bir kere başladı mı zevkin kendiliğinden geleceğini düşünüp, kabul edip ona göre davranmanız şart.
 • Gün içinde zaman buldukça seksten alacağınız zevki düşünün. Geçmişte sizi etkileyip aklınızda kalmış olan bir cinsel ilişki hatırasını ya da sizi hakikaten uyaran bir fanteziniz varsa onu düşünün.
 • Cinsel teması başlatmadan önce 5 dakikalık bir motivasyon yapın. Hayal dünyanıza başvurun ve aklınızda cinsel fanteziler kurun. Partnerinizle paylaşılmasında sakınca olmayacak olan cinsel fantezilerinizi paylaşın.
 • Aşk kaslarınız için Kegel egzersizleri adı verilen uygulamaları yapın. Yani erkekte makat, yumurtalıklar ve kasıkları, kadınlarda vajina çevresini kapsayan aşk kaslarınızı belli bir disiplin içinde peş peşe kasıp yavaşça gevşetin.
 • Cinsel ilişki sırasında sadece dokunmanın ve sevişmenin verdiği hazza, alacağınız zevke odaklanmanız gerekli. Asla eşinizden karşılanmayan beklentilerinizi veya onun bu beklentilerinizi yerine getirmeyerek sizi nasıl çileden çıkardığını düşünmeyin.
 • Cinsel istek günlüğü tutun, cinsel açıdan uyarıcı televizyon şovları ile filmlerdeki sahneleri not edin, romantik/erotik içeriğe sahip kitapları okuyun, kendi erotik fantezilerini oluşturun, vb.
 • Nefes ve gevşeme egzersizleriyle arada bir kendinizi ödüllendirin.
 • Arada bir cinsel birleşmeyi kendi kendinize yasaklayın.
 • İlişkinizde yeniden bir flört etme dönemi yaratın, daha fazla keyif alacağınız veya yakınlaşacağınız sıcak kanlı davranışları arttıracak metotları araştırın. sarılmalar, elle şakalaşmalar, küçük öpücükler, el ele tutuşmak, televizyon izlerken birinin diğerinin kucağına oturması, kol kola yürüyüş yapmak vb. davranışlar sıcak kanlı davranışlara örnek verilebilir.
 • Partnerinizle birlikte cinselliğe bakış açınızı ve cinsel davranış özelliklerinizi konuşun ve yanlış davranış kalıplarınızı düzeltmeye çalışın.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI