"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Cinsel problemleri olduğu için evlenmek istemiyor

Sevgili Güzin Abla, benim 7 yıllık bir ilişkim vardı.

Fakat onun cinsellikle ilgili bazı rahatsızlıkları oldu. Ben onu her haliyle kabul ettim ancak onun psikolojisi bozuldu.
Bir dargın bir barışık bunca yıl ilişkimizi devam ettirdik. Fakat her şeyi kabul etmeme rağmen o evliliğe yanaşmadı.
“Bu sağlık problemim evlendikten sonra düzelmezse, senin günahına neden gireyim?” dedi. Doktora gitti ama çözüme ulaşamadı.
Onu hâlâ seviyorum ama sonu olmayan bu ilişkiyi daha ne kadar sürdürebilirim?
Şimdi ise ondan önceki eski erkek arkadaşım benimle evlenmek istiyor.
Kadın ruhundan anlayan biri, fakat benim gönlüm hâlâ evlenemediğim o kişide. Ne yapacağımı bilmiyorum. Zor günler geçiriyorum.
Rumuz: Günahsız
Sevgili kızım, bu genç adamın nasıl bir cinsel sorunu olduğunu bilemiyorum ama, eğer ciddi bir sorun yaşıyorsa, dediği gibi evlendikten sonra da devam ederse, çok zorlanabilirsiniz.
Evlilik, bir anlamda cinsel bütünleşme demektir. Hele genç bir çiftin cinsel yaşamı düzgün gitmezse o evlilik sağlıklı olarak sürdürülemez.
Bugün onu her haliyle kabul ediyorum diye düşünebilirsin.
Ancak evlendikten birkaç yıl sonra, bu gerçekten senin için çok zor olabilir.
Bu durumda sorunu çözecek iyi bir uzman bulmalı, şansınızı denemelisiniz.
Bugün artık tıbbın geldiği noktada, bu tür sorunların giderilebileceğini düşünüyorum.
Diğeri için ise, her ne kadar kadın ruhundan anladığını söylüyorsan da, istemediğin, sevmediğin biriyle evlenmeni de tavsiye etmem.

Nişanlımın arkadaşını gözüm tutmuyor

Sevgili Güzin Abla, ben 18’ime gireceğim, yeni nişanlandım. Nişanlım benden 6 yaş büyük ama çok seviyoruz birbirimizi.
Ailem ilk başta yaşım küçük diye istemedi.
Daha sonra kabullendi.
O beni önceden görmüştü. İkimiz de ilk konuşmada birbirimize tutulduk. Benim size sormak istediğim, nişanlımın arkadaş çevresiyle ilgili. Kız kardeşim dediği bir genç kız var...
O kızı nişanımda tanıdım. Fakat nişanlıma bakışı bana hiç güven vermedi. Nişanlım bana ta başından sordu “görüşmem istemiyorsan, ama kızın babası yok, onu kardeşim gibi severim” dedi.
Ben de mecburen “tamam” dedim. Şimdi arkadaşlarım “görüştürme” diyorlar. “Kız pek tekin biri değil” diyorlar. Benim de hep aklımı kurcalıyor; sence ne yapmalıyım?
Rumuz: Mutlu

Birincisi, arkadaşlarının dolduruşuna gelme, onlara kulak verme... İkincisi, nişanlın bu kızı belli ki senden çok önceden beri tanıyormuş. İsteseydi, şimdiye kadar onunla beraber olur, onunla evlenmeye hazırlanırdı.
Demek ki onu gerçekten kardeşi gibi görmüş...
Erkeklerdeki bu duygu kolay kolay değişmez. Ha, eğer kızın onda gönlü varsa, bir şey diyemem. Ama sen tam tersi, o kıza karşı yakınlık gösterirsen, asla kıskandığını ona ve de nişanlına belli etmemeyi başarırsan, nişanlını daha çok kazanırsın. Bence boş yere kıskançlık yapma, mutluluğunu bozma.

X