"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Cinsel konularda eğitim yetersiz

Sevgili ablacığım, ben 26 yaşında evli, iki çocuk annesi bir kadınım. Size yazan hanımların cinsel konularda ne kadar bilgisiz olduklarını gördükçe çok üzülüyorum.

Üstelik bunların evlilik hayatlarında bu gibi bilgisizliklerden çok sorun yaşadıkları da ortada. Örneğin eşiyle bir türlü ilişkiye giremeyen, korku içindeki o genç kadının hali... Oysa bir erkeği mutlu etmek nasıl bir kadının elindeyse, bir kadını mutlu etmek de erkeğin elindedir. Biz Osmanlı kökenli kadınlar ve erkekler, seksi basit bir zevk meselesi olarak görüyoruz. Oysa seks bir ihtiyaçtır. Tıpkı yemek, içmek, uyumak gibi organizmanın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Bunu böyle bilip, böyle davranmaya başlarsak, evlilikler de kurtulur.

SENİN
gibi genç bir kadının, bu konuda böyle gerçekçi düşünmesi çok hoş kızım. Gerçekten her şey bilgisizlikten kaynaklanıyor. Cinsel açıdan eğitimsiz, beceriksiz gençler evleniyor ve bu evlilikler bu yüzden kısa zamanda çöküyor. Bir de genç kıza küçük yaştan itibaren aile büyüklerinin seks hayatını yalnızca kadının eşine karşı bir görevi, bir zorunluluğu gibi göstermeleri yok mu? Kadına zevk almanın bile ayıp olduğu benimsetiliyor. Kadın erkekten, seksten, zevk almaktan korkuyor, utanıyor. Zevk almayı öğrendiği zaman ise, birden şaşırıyor, hatta bu defa da yalan yanlış davranışlara kapılıveriyor. Tüm umudum, artık cinsel eğitimin yaygınlaştırılması, gençlerin bu konularda daha bilinçli olması.
X