ANKARA HABERLERİ

Cinsel istismarda vahim tablo

Sedat CENİKLİ
01.04.2016 - 16:06Son Güncelleme :

Beş yıl önce kurulan Gelincik Merkezi’ne başvuran şiddet mağduru kadınların sayısı 25 bini buldu. Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Seçkin Arıkan, “Türkiye, kadına şiddet ile cinsel istismar ve şiddet konusunda vahim durumda” dedi.

Sedat CENİKLİ

Ankara Barosu’nun şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuki destek sağlamak amacıyla 2 Nisan 2011 tarihinde kurduğu Gelincik Merkezi, bugün 6 yaşına girdi. Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Seçkin Arıkan, hem Gelincik Merkezi hem de Ankara Barosu’nun, kadına karşı şiddet ile çocuğa cinsel istismar ve şiddet ile ilgili çalışmaları hakkında Ankara Hürriyet’e önemli bilgiler verdi. Arıkan, şunları söyledi:
“Gelincik Merkezi, şiddete ya da istismara uğrayan kadın ve çocuklara adli yardım sağlıyor. Bu konularda özel eğitimli avukat arkadaşlarımızı görevlendiriyoruz. Merkezde 485’i gönüllü, 50’si rehber toplam 535 avukat arkadaşımız bulunuyor. Öncesinde eğitim verdiğimiz avukat arkadaşlar, daha sonra bu alanda toplumda farkındalığı artırmak adına bilgilendirme çalışmaları yapıyor. Merkeze hem 444 43 06 Alo Gelincik ve 183 Alo Sosyal Destek hatlarından hem de şahsi başvuru yapılabiliyor. 5 yılda 25 bin şiddet mağduru kadına ulaşılmış durumda. Bu kadınlara korunmaları için hukuki destek sağlanmış, çocukları korunmuş. Bu sürede 2 bin 700 avukat ataması yapıldı. Kadın konuk evi olarak adlandırdığımız güvenli sığınma evine 500’ün üzerinde kadın yerleştirildi. Bu süreçte şiddet mağduru kadınlara psikolojik destek de sağlandı.

CİNSEL SALDIRGANLARIN YÜZDE 75’İ TANIDIK

Gelincik Merkezi’nin yanı sıra kadına karşı uygulanan suçları incelediğimiz ve adli destek sağladığımız Kadın Hakları Merkezimiz de faaliyetlerini sürdürüyor. İstatistiklere göre Türkiye’deki kadınların yüzde 25’i fiziksel şiddete uğruyor. Bu kadınların yüzde 75’i şiddeti eşinden görüyor. Cinayet sonucu ölen kadınların yüzde 70’inin katili eşi. Karaman’daki skandalla ayyuka çıkmış olan çocuklara cinsel istismarla ilgilenen Çocuk Hakları Merkezi’nin verileri de iğrençliği gözler önüne seriyor. Türkiye, kadına şiddet ile cinsel istismar ve şiddet konusunda vahim durumda. En çok 7-9 yaş arası çocuklar cinsel şiddete uğruyor. 5-10 yaş arası çocukların yüzde 55’i ensest mağduru. Cinsel saldırganların yüzde 75’i tanıdık kişiler.”

KARAMAN SKANDALI İÇİN SUÇ DUYURUSU

Karaman’daki skandal ile ilgili Ankara Barosu’nun, Valilik ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri hakkında suç duyurusu hazırlığında olduğunu da açıklayan Arıkan, “Bu kurumlar gerekli inceleme ve denetimleri yapmadıkları, görevlerini yerine getirmedikleri için bu kadar çocuğun zarar görmesine neden olmuştur. Bu sorumluların da takip edilmesi, araştırılması, bulunması ve cezalandırılması gerekir” dedi. cinsel istismar ve saldırıların önlenmesi için Baro, STK ve bakanlıkların da içinde olduğu bir denetim mekanizmasının oluşturması gerektiğini vurgulayan Arıkan, çocuk istismarındaki artışın nedenlerini şöyle sıraladı:

İSTİSMARI ARTIRAN NEDENLER

* Çocuklarla çalışanların iyi denetlenmemesi.
* Çeşitli nedenlerle istismarın aile bireyleri ya da kurumdakilerce örtbas edilmesi.
* İstismarcının, örtbas nedeniyle daha da cesaretlenmesi.
* İstismarın gerçekleştiği yerlerin yasadışı yerler olup, bir bakanlık ya da kuruma bağlı olmaması.
* Devletin, küçük yerleşim yerlerindeki eğitim olanaklarını kısıtlarken, ekonomik gücü olmayan ailelerin, yasadışı eğitim evi ya da yurtlara mahkum olmasını öngörememesi.
* İstismarı bilen kişiler hakkında yasal işlem yapılmaması.
* İstismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, travmayı atlatmaları için gerekli psikoloji desteğin sağlanamaması.

YÜZ KIZARTICI RAKAMLAR

Öte yandan Ankara Barosu’nun, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında sanıklara avukat temini sağlayan CMK Merkezi’nin cinsel istismar ve saldırı ile ilgili hazırladığı rapor da yüz kızartıyor. Rapora göre, Ankara’da 1 Ocak 2014 ile 31 Mart 2016 tarihleri arasında ‘cinsel istismar’ iddiasıyla ilgili merkezden; karakollardan gelen talepler için 2 bin 858, Savcılık’tan gelen talepler için 141, mahkemelerden gelen talepler için 2 bin 782 avukat atandı. Cinsel suçlarla ilgili olarak bu tarihler arasında ‘taciz’ iddiasıyla karakollara 235, Savcılığa 36, mahkemelere 190; ‘tecavüz’ iddiasıyla karakollara 43, Savcılığa 9, mahkemelere 22 avukat ataması yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cinsel istismarda vahim tablo hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cinsel istismarda vahim tablo haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı