"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Cinsel eğitim için erken mi?

Güzin ABLA

Eskişehir'den F. Z.

Güzin abla, ben 10 yaşında bir oğlan çocuk annesi, eşinden iki yıl önce ayrılmış genç bir kadınım. Size yazmamın nedeni ise küçük oğlum. Babası olmadığı için ona her konuda ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Ancak oğlum çok meraklı. Özellikle de cinsel konulara pek ilgi gösteriyor. Televizyonda gördüğü filmlerden etkileniyor olmalı. Bana durmadan bu konularda sorular soruyor. Bilgi istiyor, bazen de karşılığını veremeyeceğim şeyler sorup duruyor. Sağdan soldan, belki de okuldaki arkadaşlarından yalan yanlış bilgiler alıyor olmalı. Acaba ona cinsel konular hakkında biraz bilgi vermeli miyim? Çok mu erken? Ama ya yanlış bilgi edinirse, daha kötü olmaz mı? Bana yardım ederseniz çok sevineceğim.

Senin gibi aydınlık fikirli bir anneyi tebrik etmeli kızım. Oğlun küçük yaşta da olsa, dediğin gibi yanlış bilgiler edinmektense, senin doğru bilgiler vermen daha iyi olur. Ancak, bugünkü çocuklar pekçok açıdan neredeyse büyüklerine ders verecek gibiler. Ama sen 10 yaşındaki oğluna anlayabileceği bir dille, anne-baba, evlilik, çocuğun dünyaya gelmesi gibi konularda, üstü kapalı ve doğal bir şekilde bilgi vermelisin. Senden öğrenmesi elbette çok daha hayırlı. Sağdan soldan edineceği yalan yanlış bilgilerle, hayatı boyunca onda terslikler yaratabilecek, sorunlarla karşılaşabilir. Ona bilgi verirken son derece doğal bir şekilde hiç üstünde durmadan, öykü anlatır gibi anlatırsın. Sorularına asla yalana kaçmadan ama üstü kapalı cevaplar verirsin. Bugünkü çocukların erken yaşta uyandıklarını, bu konulara karşı aşırı meraklı olduklarını unutma. Bunun nedeni de biraz da televizyon tabii.X